Nie daj sobie „wypalić” oczu laserem!

Lasery są aktualnie najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami nie tylko w gabinetach kosmetycznych czy medycznych, ale również w przemyśle. Znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, a ich skuteczność potwierdzono wieloma badaniami klinicznymi. Niestety mimo wielu korzyści wynikających ze stosowania laserów są także wady, do których zaliczamy szkodliwe działanie światła laserowego na oczy.

Jak się zabezpieczyć przed promieniowaniem laserowym?

Zagrożenie promieniowaniem laserowym może pochodzić od wiązki laserowej lub od promieniowania odbitego od powierzchni, np. lustra. Możliwe jest spowodowanie nieodwracalnego uszkodzenia oka w wyniku jednego spojrzenia na bezpośrednią lub odbitą wiązkę laserową, nawet przy niskim ustawieniu mocy wyjściowej. Najbardziej zagrożonymi na uszkodzenie promieniowaniem laserowym są takie części oka jak: rogówka, soczewka i siatkówka. Uszkodzenia te mogą być poważne i trwałe. Przyczyną tych rodzajów uszkodzeń jest pochłanianie promieniowania laserowego przez struktury biologiczne. W związku z tym ważne jest odpowiednio przystosowane pomieszczenie do wykonywania zabiegów laserowych.
Na szkodliwe działanie światła laserowego narażony jest nie tylko operator, ale także sam pacjent i osoby znajdujące się w pobliżu. Chwila nieuwagi może nieodwracalnie uszkodzić wzrok, dlatego tak ważne jest stosowanie okularów ochronnych w trakcie działania urządzenia. Jest to konieczność i powinniśmy stosować je zawsze. Na rynku dostępne są rożne modele okularów ochronnych, różniące się od siebie filtrami. Należy wybrać takie, które będą pasowały do rodzaju lasera i do długości fali światła laserowego. Dodatkowo powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, aby produkty posiadały certyfikat CE i EN207, gwarantujące wysoką jakość i bezpieczeństwo oraz aby były zakupione u sprawdzonego źródła. Zazwyczaj takie okulary są dołączone w pakiecie z zakupionym sprzętem. Dla pacjenta często przeznaczony jest inny rodzaj okularów. Są to okulary na gumce z regulacją, które przylegają do twarzy i zapewniają lepszą ochronę. Okulary ochronne należy także regularnie wymieniać, ponieważ niszczą się i rysują, a przez to chronią nasze oczy w mniejszym stopniu.

Jak wybierać okulary do gabinetu?

Przy wyborze odpowiedniej ochrony oczu zaleca się aby:

  • okulary były wygodne w noszeniu i były dopasowane do twarzy,
  • posiadały odpowiednią wentylację aby uniknąć zaparowania,
  • powinny zapewniać możliwie najszersze pole widzenia,
  • zapewniać wysokie tłumienie promieniowania laserowego,
  • powinny być odporne na promieniowanie laserowe,
  • ważne jest także, aby oprawy i części boczne zapewniały taką samą ochronę jakie zapewniają filtry,

Najważniejszymi parametrami oceniającymi skuteczność ochrony przed promieniowaniem laserowym są: gęstość optyczna, widmowy współczynnik przepuszczania, współczynnik przepuszczania światła oraz odporność na promieniowanie laserowe.

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Ze względu na to należy go ochraniać, zwłaszcza w sytuacjach, które mogą wpływać na niego negatywnie. Do takich sytuacji możemy zaliczać zabiegi laserowe w gabinetach kosmetycznych. W takich przypadkach należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ochrony oczu nie tylko operatora, ale także osób znajdujących się w pobliżu urządzenia laserowego.

Zobacz co o ochronie oka mówi trener Broadway Beauty Katowice Marta Pyrzyk.

Zadaj pytanie
Oceń nas!