Stresujesz się? Twoja skóra też na tym cierpi!

Co dzieje się w skórze pod wspływem stresu?

Stres jest to nadmierna reakcja organizmu na czynniki środowiskowe, tzw. stresory, które stanowią zagrożenie dla równowagi fizycznej i psychicznej człowieka.

Stresory możemy podzielić na:

  • psychologiczne,
  • środowiskowe
  • społeczne,

Do czynników psychologicznych zaliczamy: planowane i nieplanowane zmiany w życiu, np. śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka, małżeństwo, rozwód. Czynniki środowiskowe obejmują wszystkie nieprzewidywalne zdarzenia, np. kataklizmy. Czynniki społeczne są powiązane z nieakceptowanym zachowaniem ludzkim, np. alkoholizm, narkomania.
W reakcji stresowej biorą udział układ współczulny i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA). Układ współczulny zostaje aktywowany od razu po zadziałaniu stresora, co pobudza nadnercza do produkowania adrenaliny i noradrenaliny. Aktywacja osi następuje po jakimś czasie i powoduje wydzielanie przez podwzgórze kortykoliberyny, która pobudza przysadkę do produkcji kortykotropiny. Kortykotropina stymuluje kore nadnerczy do produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. Prowadzi to do wielu zmian fizjologicznych, które próbują dostosować organizm do stresu, natomiast jeśli te reakcje na stres są niewystarczające, może to prowadzić do wystąpienia niekorzystnych reakcji organizmu.
Nasza skóra narażona jest na wiele czynników stresujących. Główną jej funkcją jest utrzymanie homeostazy między wnętrzem organizmu a środowiskiem. Stanowi ona barierę ochronną. Posiada receptory, które odpowiedzialne są za przesyłanie sygnałów do rdzenia kręgowego i do mózgu. W wyniku długotrwałego stresu zaburzone zostaje oddychanie komórkowe. Prowadzi to do powstawania wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe, co prowadzi do utraty sprężystości i elastyczności skóry. Niestety objawy stresu to nie tylko zmarszczki, ale także dermatozy. Pierwszymi z objawów negatywnego wpływu stresu na skórę są: pieczenie, świąd, przesuszenie, które może prowadzić do zwiększonego wydzielania sebum oraz nadwrażliwość. Główny hormon stresu, czyli kortyzol wykazuje także działanie przeciwzapalne, co wpływa na osłabienie układu odpornościowego i w efekcie zwiększa się podatność skóry na zakażenia. Funkcja płaszcza wodno-lipidowego słabnie, co prowadzi do obniżenia jędrności, ścieńczenia i podatności skóry na stany zapalne oraz urazy mechaniczne. Skóra staje się ziemista i przesuszona, pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne i zmarszczki. Dochodzi również do nadprodukcji sebum, a w wyniku tego do powstawania zmian trądzikowych.

Jak kosmetolog może radzić sobie z objawami skórnymi stresu?

W celu poprawy urody i zmniejszenia objawów stresu należy uwzględnić odpowiednią pielęgnację. Kosmetolog powinien podejść do klienta holistycznie i oprócz stanu skóry, uwzględnić także dietę, stan psychiczny i stosowane leki. Zabiegi powinny być dostosowane indywidualnie do występujących problemów i zaburzeń spowodowanych przez stres. Zabiegi z witaminą C wpłyną na rozjaśnienie cery i dodanie blasku. Odżywienie i dotlenienie zapewni m.in. oczyszczanie wodorowe, karboksyterapia, która wpłynie również na zmniejszenie obrzęków i cieni pod oczami. Idealne będą także zabiegi pobudzające krążenie na twarzy: mezoterapia mikroigłowa i igłowa, masaże i drenaże limfatyczne takie jak Kobido Lift.

Stres jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Przynajmniej 25% chorób skóry ma podłoże w psychice. Krótkotrwały stres wpływa na układ hormonalny, natomiast przewlekły może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego i tym samym zakłócać gojenie się ran i mieć wpływ na pojawianie się na skórze dermatoz. Należy także pamiętać o tym, że tak jak stres nasila schorzenia skóry, tak nasilenie objawów tych chorób wzmaga stres. Warto zaznaczyć, że oprócz terapii na zewnętrzne oznaki stresu trzeba zatroszczyć się o organizm także od wewnątrz, stosując techniki relaksacyjne, które przynoszą duże ukojenie.

Zadaj pytanie
Oceń nas!