Stymulatory Tkankowe, cała prawda

Stymulatory tkankowe podbiły szturmem rynek kosmetyczny i stały się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Są preparatami wykazującymi działanie silnie stymulujące i regenerujące fibroblasty, dzięki zawartości takich składników aktywnych jak aminokwasy, peptydy, polinukleotydy, kwas hialuronowy, kolagen. Niektóre z nich wykazują również działanie wolumetryczne.
Stymulatory tkankowe możemy podzielić na klika podstawowych grup ze względu na zawarty składnik aktywny.

Stymulatory tkankowe, składniki

  • Kwas hialuronowy – w odróżnieniu od preparatów przeznaczonych do mezoterapii igłowej posiada specjalny sposób sieciowania cząstek lub charakteryzuje się dużą masą cząsteczkową. Dzięki specjalnym właściwościom oddziałuje na fibroblasty oraz adipocyty stymulując je do proliferacji. Przykładami preparatów są: Dejale, Profhilo, Ejal40.
  • Atelokolagen typu I – pochodzenia organicznego ze ścięgien ssaków. Idealny dla skór wiotkich, wymagających poprawy napięcia. Producenci rekomendują preparaty na bazie atelokolagenu dla osób po 25 r.ż. jako profilaktyka starzenia się skóry. Dostępne są też wersje kolagenu dedykowane na obszary ciała takie jak brzuch, ramiona, okolica nad kolanami – czyli wszędzie tam, gdzie skóra ulega wiotczeniu i wymaga poprawienia jędrności. Na rynku można spotkać następujące preparaty: Linerase, Nithya.
  • Polikaprolakton (PCL) – jest resorbowalnym polimerem. W zależności od właściwości chemicznych jego rozkład może trwać nawet do 2 lat np. Ellanse. Obecnie rynek preparatów estetycznych może poszczycić się opracowaniem stymulatora na bazie PCL w technologii CESABP, który jest całkowicie resorbowalny np. Gouri.
  • Kwas L – polimlekowy – najsilniejszy stymulator tkankowy, wykorzystywany również w chirurgii estetycznej i ortodoncji do rekonstrukcji ubytków kostnych oraz tkankowych. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 2 lat. Przykładami preparatów dostępnych na rynku są: Lanluma i Sculptra.
  • Hydroksyapatyt wapnia – wykorzystywany do zabiegów wolumetrycznych ze względu na głębokość aplikacji, stanowi zarówno implant, jak i stymulator. Największe stężenie występuje w preparacie Crystalys 55,7%, nieco mniejsze w preparacie Radiesse – 33%. Preparatami o bardzo niskim stężeniu hydroksyapatytu wapnia, przeznaczonymi do rewitalizacji skóry są Neauvia Hydro Deluxe oraz Peptidyal HX – gdzie stężenia oscylują na poziomie 0,01%.
  • Aminokwasy – najczęściej występują w preparatach w połączeniu z kwasem hialuronowym stanowiąc prekursory kolagenu i elastyny. Stymulują regenerację macierzy pozakomórkowej. Dostępne preparaty na rynku to: Biorej, Sunekos 200, Jalupro.
  • Bursztynian sodu – składnik przeznaczony do redermalizacji skóry, przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz działa antyoksydacyjnie. Stymuluje syntezę białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna np. Electri, Xela Rederm.
  • Polinukleotydy – występują w różnych stężeniach – niskie stężenia około 2mg/ml przeznaczone są do stymulacji okolicy oka i pomagają w takich problemach jak cienie i delikatne zmarszczki okolicy oka. Wyższe stężenia 20-25 mg/ml dedykowane są do intensywnej biorewitalizacji skóry twarzy. Przedstawicielami na rynku beauty są: Lumi Eyes, Sensi Eyes, TwAc, Nucleofill, Ell Stimulate, Cell Vitaran.

Czym się różnią?

Stymulatory tkankowe różnią się od siebie przede wszystkim składnikami aktywnymi, techniką podania, wskazaniami do zastosowania, a także trwałością uzyskanego efektu. Decydując się na wykonywanie zabiegów z zastosowaniem stymulatorów tkankowych należy przede wszystkim odbyć szkolenie, poprzedzone doświadczeniem i sprawnością w wykonywaniu zabiegów mezoterapii igłowej. Podczas wykonywania zabiegów bardzo istotna jest świadomość na jaką głębokość aplikowany jest preparat. Większość stymulatorów tkankowych należy podawać do głębokiej skóry właściwej lub na granicy skóry właściwej z tkanką podskórną.

Stymulatory tkankowe, powikłania

Nieodpowiednie zastosowanie stymulatorów może przynieść efekt odwrotny, niż zamierzony. Niepoprawnie wykonana technika iniekcji może skutkować powstaniem takich powikłań jak długo utrzymujące się grudki preparatu, okluzja lub podanie preparatu do naczynia krwionośnego, hiperkorekcja, nierówności skóry, uszkodzenia naczyń i nerwów. Niewłaściwe podanie może również skutkować brakiem jakiegokolwiek efektu zabiegowego.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze stymulatorami?

Rozpoczynając przygodę z iniekcjami jako pierwsze szkolenie należy wybrać mezoterapię igłową, która zapewnia solidne podstawy w wykonywaniu iniekcji. Jak wiadomo – samo szkolenie nie wystarczy i tylko trening czyni mistrza, zatem po odbytym szkoleniu należy przede wszystkim ćwiczyć i wykonywać jak najwięcej zabiegów. Najważniejsza jest precyzja wykonywania zabiegów, szczególnie w newralgicznej okolicy oka. Po nabyciu pewności siebie zalecamy odbycie szkolenia Stymulatory tkankowe stopień 1, a następnie Stymulatory tkankowe stopień 2. Stanowią one kompleksowe przygotowanie do podawania dostępnych na rynku kosmetycznym stymulatorów tkankowych. Wiedzę swoją można uzupełnić oczywiście szkoleniem z Obrazowania USG w Kosmetologii, aby zapewnić sobie bezpieczniejszą pracę.
Dla osób zaawansowanych z doświadczeniem w wykonywaniu zabiegów iniekcyjnych, takich jak mezoterapia igłowa, czy też wypełniacze, mających ochotę na poszerzenie swojej wiedzy zarówno z zakresu stymulatorów tkankowych, jak i obrazowania skóry USG polecamy szkolenie Ekspert Stymulacji. Jest to intensywne szkolenie 4-dniowe skupiające się na aspektach stosowania stymulatorów tkankowych oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania iniekcji.

Zadaj pytanie
Oceń nas!