Różowy październik w Broadway Beauty

Październik — miesiąc, który powinien być ważny dla każdej kobiety. Ale czy na pewno każdy z nas pamięta, co symbolizuje różowa wstążka? Czy się badamy? Czy dbamy o swoje zdrowie? Warto czasami zatrzymać się na chwilę i zadać sobie te proste pytania. Przypominamy, że ten wyjątkowy miesiąc to solidarność wszystkich kobiet, które przechodzą i walczą z nowotworem złośliwym, jakim jest „rak piersi”.

Rak piersi – Warto o tym mówić

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, a największą przeszkodą w walce z nim jest jego późna wykrywalność. Często myślimy, że nie dotyczy to młodych kobiet czy mam, które karmią piersią. Niestety wcale tak nie jest. Zbyt wiele kobiet bagatelizuje problem, a sama choroba często jest tematem „tabu”. Musimy być świadome, że właściwa profilaktyka może uratować życie! Dlatego chcemy przypomnieć każdej z Was o regularnych badaniach okresowych, które mogą pomóc wykryć nowotwór we wczesnej fazie.

Im wcześniej wykryjemy raka piersi, tym skuteczniej może być leczony. Wcześniej wykryty mniejszy guz, czy jakakolwiek wyczuwalna zmiana na piersi w badaniu ręcznym, tym większa szansa, że to rak w typie przedinwazyjnym — czyli taki, który nie daje przerzutów. Natomiast w przypadku, kiedy zostanie wykryty rak inwazyjny, ale jest mniejszy, tym dużo większe prawdopodobieństwo, że nie nastąpiły jeszcze przerzuty.

Objawy i czynniki ryzyka

Najczęstsze objawy, jakie może zaobserwować kobieta to zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce, guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą, zmiana koloru skóry piersi, zmiany w obrębie brodawki piersi oraz wyciek z piersi.

Czynniki ryzyka to głównie obciążenia genetyczne i rodzinne, niezdrowy tryb życia — czyli, otyłość, mało ruchu, terapia hormonalna, choroby wątroby, nadużywanie alkoholu zwłaszcza wieloletnie, bezdzietność.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem, który występuje u kobiet. Stanowi on 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie. U nas w Polsce zachorowania zdarzają się mniej więcej u 18 kobiet na 100 tysięcy. Największą zachorowalność notuje się u kobiet w przedziale wiekowym 55-65 lat, u młodszych jest ona znacznie mniejsza.

Wystarczy jeden dzień

Wystarczy jeden dzień w roku, by poświęcić swój czas i wziąć tzw. „Dzień na U”, by móc udać się do odpowiedniego specjalisty i zbadać czy faktycznie nasze piersi są zdrowe. Badanie obrazowe mammografii i USG są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i trwają dosłownie kilkanaście minut. Pomyślmy, przecież to tak niewiele…
Warto by każda kobieta zaznaczyła w swoim kalendarzu właśnie ten „dzień” i umówiła się na badanie.

Dbaj o siebie również profilaktycznie:

  • regularnie wykonuj samobadanie piersi [samobadanie wykonuj raz w miesiącu między 5, a 10 dniem cyklu
  • utrzymuj prawidłową masę ciała oraz dbaj o aktywność fizyczną
  • ogranicz spożycie alkoholu i palenie papierosów
  • odżywiaj się zdrowo — jedz więcej warzyw i owoców

Razem z Wami przyłączamy się do kampanii bo jako kobieca marka wiemy, że regularne badania mogą zdziałać wiele.

Nie zwlekajmy dłużej. Badajmy się regularnie! Zróbmy to dla siebie!

Zadaj pytanie
Oceń nas!