Retinol – skuteczny składnik przeciwstarzeniowy

Odkryj właściwości i korzyści, jakie może przynieść Twojej skórze składnik przeciwstarzeniowy Retinol. Dowiedz się, jak Retinol może pomóc Ci cieszyć młodszym i zdrowszym wyglądem skóry.

Czym są retinoidy?

Retinoidy (retinol, retinal) są szeroką grupą związków, które zawierają witaminę A. W ostatnich latach kosmetyki z retinolem stały się jednymi z najczęściej używanych zarówno w medycynie, kosmetologii, jak i w pielęgnacji domowej. Związane jest to z ich korzystnym działaniem na kondycję skóry, a kosmetyki z dodatkiem retinolu potrafią zdziałać cuda. Witamina A oraz jej pochodne zaliczane są do grupy najskuteczniejszych składników o działaniu przeciwstarzeniowym.

Najbardziej znane formy witaminy A, które zaliczamy do retinoidów:

Retinol – jest to najbardziej popularną formą witaminy A. Można go stosować już około 25 roku życia, a nawet wcześniej. Retinol należy do witamin dobrze rozpuszczalnych w tłuszczach. Razem ze swoimi pochodnymi stymuluje proliferację fibroblastów, wytwarzanie kolagenu typu I, III i VII i elastyny, a także wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Ochrania również nowo powstałe włókna poprzez hamowanie aktywności enzymów wpływających degradująco na kolagen. W wyniku tego dochodzi do poprawy jędrności, odżywienia oraz nawilżenia skóry. Badania wykazują, że stężenie 0,1% retinolu w kosmetykach wpływa na wygładzenie zmarszczek, poprawę kolorytu oraz powstawanie nowych włókien kolagenowych, co wpływa na skórę odmładzająco.

Retinal – inaczej zwany aldehydem retinowym. To najłagodniejsza forma witaminy A. Najczęściej wybierana przez osoby ze skórą wrażliwą. W skórze przekształca się w kwas retinowy, który działa odmładzająco i stymulująco.

Palmitynian retinylu – działa bardzo powierzchownie. Nawilża i odżywia skórę. Stosowany najczęściej przy problemach z suchością skóry. Są stabilniejsze od retinolu, ale mają także mniejsze działanie drażniące na skórę.

Tretinoina – kwas retinowy. To składnik leków dostępnych wyłącznie na receptę. Działa przeciwstarzeniowo i przeciwtrądzikowo.

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania retinoidów:

  • ciąża i karmienie piersią
  • przerwanie ciągłości naskórka, podrażniona skóra,
  • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • zabiegi silnie złuszczające,
  • retinoidy na receptę nie powinny być stosowane razem z retinoidami zewnętrznymi.

W wyniku stosowania retinoidów może wystąpić nadmierna suchość, pieczenie, złuszczanie skóry, a nawet łzawienie oczu. Dlatego istotne jest, aby do pielęgnacji wdrażać retinol małymi krokami. W kosmetykach występuje on w różnych stężeniach i formach technologicznych, najczęściej od 0,2% do 2%. Ze względu na to, że retinoidy wpływają na zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne, zaleca się stosować retinol wieczorem. W ciągu dnia należy stosować produkty z filtrami przeciwsłonecznymi SPF 50.

Jak wprowadzić retionol do pielęgnacji?

Okres wdrażania retinolu do pielęgnacji nazywamy retinizacją skóry. Polega on na stosowaniu małych ilości produktu (wystarczy ilość ziarenka grochu na obszar twarz) o niskim stężeniu (od 0,2-0,25%). Tolerancję zaczynamy budować od stosowania produktu np. raz na 7-10 dni i obserwując reakcję skóry. Jeżeli nie towarzyszą nam duże dolegliwości typu zaczerwienienie i pieczenie to możemy zwiększyć częstotliwość stosowania do 2 razy w tygodniu, a następnie stopniowo do 3-4 razy w tygodniu.

Okres retynizacji jest długotrwałym procesem i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Swoją przygodę z retinolem warto rozpocząć pod okiem kosmetologa, który doradzi nam odpowiedni produkt w odpowiednim stężeniu. Ponadto specjalista przeanalizuje pozostałe produkty kosmetyczne, które stosujemy, czy aby nie kolidują one z pielęgnacją retinolową.

Retinol składnik wszechczasów

Retinol jest składnikiem, który występuje w kosmetykach od bardzo dawna, a w ostatnim czasie ponownie stał się popularny. Powszechnie występuje w kosmetykach o działaniu opóźniającym starzenie się skóry, ale także w produktach leczniczych stosowanych w dermatologii. Retinol uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych składników preparatów kosmetycznych działających przeciwstarzeniowo, a także normalizująco na pracę gruczołów łojowych oraz keratynizację skóry. Stosowany według określonych zasad i pod czujnym okiem kosmetologa zapewni nam cerę bez zmarszczek przez wiele lat.

Zadaj pytanie
Oceń nas!