Peeling fenolowy – taki diabeł straszny jak go malują?

Fenol – jak stosujemy, jakie stężenia, co możemy osiągnąć i jakie są ewentualne powikłania?

Fenol uznawany jest za jeden z najstarszych „eliksirów młodości” i jest to najgłębiej działający peeling, który daje szybkie, widoczne oraz trwałe efekty. Badania nad jego działaniem na skórę pochodzą z XIX wieku. W 1903 roku dermatolog Mackee opisał stosowanie skroplonego fenolu w leczeniu blizn potrądzikowych. W późniejszych latach fenolem zaczęli się interesować także chirurdzy plastyczni i dermatolodzy.

Przez wiele lat chirurdzy plastyczni praktykowali różne stężenia fenolu i oleju krotonowego, który ze względu na swoją aktywność zwiększa przenikanie fenolu. Współczesne formuły peelingów fenolowych mają mniejsze stężenie tych substancji, co daje nam większe bezpieczeństwo.

Jak działa Fenol?

Peeling fenolowy prowadzi do koagulacji naskórka i skóry właściwej, aż do środkowej warstwy siateczkowatej. Działanie fenolu powoduje zwiększone tworzenie nowych włókien kolagenowych, a elastoza zastępowana jest regularnie ułożonymi włóknami elastynowymi. Badania wskazują na przebudowę skóry trwającą aż 15-20 lat po zabiegu.

Po zastosowaniu głębokiego peelingu fenolowego regeneracja naskórka zaczyna się po 48 godzinach od wykonania zabiegu i kończy zazwyczaj po 7-10 dniach. Regeneracja skóry następuje 1-2 tygodnie po wykonaniu zabiegu i trwa nawet do 3 miesięcy.

Głównym wskazaniem głębokich peelingów fenolowych jest leczenie zaawansowanych oznak starzenia, w tym nasilonych zmarszczek twarzy. Bardzo często w celu uzyskania spektakularnych efektów zabieg ten łączony jest z chirurgicznym liftingiem twarzy. Do innych wskazań zaliczamy np. blizny potrądzikowe.
W trakcie wykonywania zabiegu należy zachować szczególne środki ostrożności.

Jak wygląda procedura zabiegowa?

Przed zabiegiem twarz dzielimy na obszary w celu zmniejszenia możliwości wystąpienia zaburzeń sercowych. Głęboki peeling na całą twarz może być wykonany w znieczuleniu nasiękowym lub ogólnym. W celu zapobiegania toksycznym powikłaniom sercowym po fenolu zaleca się stosowanie dożylnych lub doustnych płynów.

W trakcie wykonywania zabiegu pierwsze odczucia bólowe trwają około 12 sekund. Później bolesność ustępuje i pojawia się ponownie po 2-4 godzinach i trwa do około 8 godzin.

Wykonanie zabiegu polega na dokładnym umyciu i odtłuszczeniu skóry acetonem bądź etanolem. Fenol jest aplikowany na skórę za pomocą patyczków kosmetycznych lub gazików. Od razu po nałożeniu można zauważyć zeszronienie skóry, które następnie szarzeje i pojawia się obrzęk. Należy zachować szczególną ostrożność w okolicach wrażliwych: skrzydełka nosa, wewnętrzne kąciki oczu. W miejscach, w których występują nasilone zmarszczki, preparat można wcierać intensywniej. Od razu po zabiegu nakładane są taśmy przylepne, które zwiększają okluzję.

Kolejnego dnia zdejmujemy taśmy i nakładamy na okolicę zabiegową galusan bizmutu, który należy stosować do 7 dnia po zabiegu. Następnie należy stosować preparaty regenerujące skórę po zabiegu.

Powikłania po głębokim peelingu fenolowym:

  • bliznowacenie;
  • zaostrzenie współistniejących chorób skóry;
  • przebarwienia pozapalne, które mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy;
  • długo utrzymujący się rumień;
  • przy wiotkich powiekach dolnych może dojść do wywinięcia powieki;
  • podrażnienie spojówek oczu;

Zabiegi z wykorzystaniem peelingów fenolowych są jednymi z bardziej poznanych metod przebudowy i odmłodzenia skóry. Bardzo często efekty pozabiegowe są zachwycające, a pacjenci są nie do poznania. Aktualne preparaty wykorzystywane do zabiegów są przebadane i bezpieczne, co wpływa na mniejsze wystąpienie powikłań po zabiegu. Należy jednak pamiętać o tym, że fenol jest zabiegiem inwazyjnym i może mieć właściwości toksyczne, dlatego wysokie stężenia tego preparatu zaleca się do wykonania pod okiem lekarza specjalisty.

Zadaj pytanie
Oceń nas!