TCA, czy można wykonać go bezpiecznie?

TCA – jak stosujemy, jakie stężenia, co możemy osiągnąć i jakie są ewentualne powikłania?

Dzięki szybko rozwijającej się kosmetologii na rynku istnieje wiele zabiegów złuszczających, które oparte są na kwasach. Najczęściej stosowanymi kwasami są: mlekowy, migdałowy, glikolowy, salicylowy, azelainowy i pirogronowy, które cieszą się dużą popularnością, dzięki doskonałym efektom pozabiegowym.

Do tego grona należy także zaliczyć zabiegi oparte na kwasie TCA. Jego właściwości zostały odkryte w 1882 roku, a po raz pierwszy został on zastosowany w 1945 roku w leczeniu blizn potrądzikowych.
W kolejnych latach pojawiało się coraz więcej badań na temat kwasu trójchlorooctowego i tym sposobem stał się on jednym z najczęściej wykorzystywanych kwasów w kosmetologii, a jednocześnie przynoszący najlepsze i najskuteczniejsze efekty.

Zaliczany jest on do grupy kwasów karboksylowych. Jego moc – pKa wynosi 0,26 i może on występować w różnych stężeniach:

  • 10-30% – peeling powierzchniowy;
  • powyżej 35% – peeling średnio głęboki;
  • 50% – peeling głęboki.

Jak działa TCA?

Działanie kwasu trójchlorooctowego polega na koagulacji białka oraz uszkodzeniu żywych komórek naskórka. Uszkodzone komórki zostają zastąpione przez nowe keratynocyty. Dochodzi także do stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych. Głębokość działania peelingu uzależniona jest od mocy i stężenia kwasu, czasu, ilości preparatu, grubości skóry oraz jej przygotowania do zabiegu. Dlatego pierwszym etapem przed nałożeniem kwasu jest dokładny demakijaż i wykonanie peelingu wstępnego, który ma na celu rozluźnienie warstwy rogowej naskórka i równomierną penetrację kwasu. Po osuszeniu skóry przechodzimy do nakładania kwasu TCA.

Kwas zostawiamy na taki czas, jaki zaleca producent i zwykle nakłada się od jednej do trzech warstw. W trakcie nakładania preparatu możemy zaobserwować zjawisko „zeszronienia” skóry, tzw. frost, który pojawia się w wyniku koagulacji białek. TCA zmywamy dużą ilością wody. Nie ma potrzeby neutralizacji peelingu, ponieważ neutralizuje się on sam. Na koniec na obszar zabiegowy nakładamy preparat, który ma na celu odbudować barierę hydrolipidową. Proces złuszczania komórek zazwyczaj zaczyna się 3-4 dnia i trwa około 2 tygodnie.

Peeling TCA powtarza się co 4 tygodnie i cała seria to 4-6 zabiegów.
Stosowanie kwasu TCA pozwala zniwelować różne defekty skórne. Jego działanie przede wszystkim łagodzi objawy starzenia się skóry i fotostarzenia, np. zaburzenia pigmentacji (melazma, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne), posłoneczne uszkodzenia skóry oraz zmarszczki mimiczne. Skutecznie radzi sobie również z trądzikiem pospolitym, bliznami potrądzikowymi oraz zaburzeniami pigmentacji.

Najczęstsze powikłania po TCA

Powikłania po zabiegach z wykorzystaniem kwasu TCA najczęściej występują po peelingach średnio głębokich oraz głębokich. Możemy do nich zaliczyć:

  • rumień, który może utrzymywać się 3-5 dni po peelingach powierzchownych, 15-30 dni po średnio głębokich i 60-90 dni głębokich. W przypadku dłużej utrzymującego się rumienia istnieje ryzyko wystąpienia bliznowacenia;
  • pieczenie, ból i podrażnienie skóry, które może utrzymywać się 2-5 dni po zabiegu;

Po zabiegu ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych przez pacjenta. Minimalizuje to ryzyko pojawienia się powikłań, a skóra szybciej się regeneruje. W tym czasie zaleca się przemywanie obszaru zabiegowego wodą i należy pamiętać o nawilżaniu kilka razy dziennie. W przypadku dyskomfortu po zabiegu, pieczenia, bólu, można stosować zimne kompresy. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować ochronę przeciwsłoneczną.

  • przy peelingach głębokich o stężeniu 50% mogą wystąpić pęcherze, które pojawiają się zwłaszcza w okolicy bruzdy nosowo-wargowej, kącików oczu i ust, które powinniśmy zabezpieczać przed zabiegiem;
  • po zastosowaniu peelingów powierzchownych i średnio głębokich mogą pojawić się hiperpigmentacje, natomiast po peelingu głębokim hipopigmentacje. Takie zmiany mogą pojawić się 3 dnia po zabiegu i często utrzymują się nawet do 3 miesięcy;
  • mogą pojawić się linie demarkacyjne na granicy skóry, w których został zastosowany peeling z skórą niepoddaną zabiegowi;
  • zwiększona wrażliwość skóry na słońce;
  • infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe pojawiają się bardzo rzadko, ze względu na bakteriobójcze działanie TCA.

Odpowiednia kwalifikacja pacjenta, odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz przestrzeganie zaleceń po zabiegu przez pacjenta minimalizują pojawienie się powikłań pozabiegowych.
Kwas trójchlorooctowy jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów polecanych do walki z objawami starzenia się skóry i innymi defektami. Dzięki odpowiedniej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi i przestrzeganiu zaleceń po zabiegu zmniejszamy również ryzyko pojawienia się ewentualnych powikłań.

Jeśli jeszcze nie wiesz jak wykonywać peelingi na bazie kwasów wysoko stężonych zapraszamy Cię na szkolenie: Peelingi chemiczne wysoko stężone.

Zadaj pytanie
Oceń nas!