Dlaczego włosy wypadają?

Dlaczego włosy wypadają i jak skutecznie walczyć z tym problemem?. Poznaj przyczyny utraty włosów oraz składniki, które mogą pomóc w ich regeneracji i wzroście.

Co powoduje wypadanie włosów?

Przyczyn wypadania włosów jest wiele: od fizjologicznego wypadania związanego z cyklem życia włosa, aż po patologiczne wypadanie związane z ogromem różnych czynników, m.in. z zaburzeniami hormonalnymi, stresem, niedoborem istotnych składników odżywczych, przyjmowaniem niektórych leków, ale także ze stanami chorobowymi i wieloma innymi.Jak wygląda cykl życia włosa?

Cykl życia włosa składa się z trzech faz:

  • Faza anagenu – jest to faza wzrostu, w której włosy aktywnie rosną przez około 2 do 6 lat. Około 85-90% włosów na naszej głowie znajduje się w tej fazie.
  • Faza katagenu – to krótka przejściowa faza trwająca około 2-3 tygodni, w której wzrost włosa się zatrzymuje. Włosy przestają pobierać odżywienie z mieszka włosowego i przygotowują się do odpadnięcia.
  • Faza telogenu – jest to ostatnia faza, w której włosy odpadają i są zastępowane przez nowe. Trwa to zwykle około 3 miesięcy, około 10-15% włosów na naszej głowie znajduje się w tej fazie.

Jak walczyć z problemem wypadających włosów?

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo złożonym. Najistotniejsza jest prawidłowa diagnoza specjalisty, który na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem i analizie zleconych badań określi przyczyny problemu i dobierze odpowiednie leczenie. Jedną ze skutecznych terapii wspomagających leczenie łysienia i wypadania włosów jest śródskórna aplikacja certyfikowanych i bezpiecznych wyrobów medycznych o potwierdzonej skuteczności.

Jakich składników szukać?

Witamina B12 (cyjanokobalamina) – wspomaga produkcję erytrocytów odpowiedzialnych za transport tlenu w organizmie, co poprawia dotlenienie i mikrocyrkulację skóry głowy.

Witamina B6 (pirydoksyna) – jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu i przemiany aminokwasów, przyczynia się do lepszego ich wykorzystania w procesie budowy włosa.

Witamina B7 (biotyna) – wraz z cynkiem regulują pracę gruczołów łojowych, spowalniają starzenie się mieszków włosowych.

Witamina B3 (niacyna) – jako silny antyoksydant niweluje wolne rodniki.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) – opóźnia proces siwienia oraz odpowiada za prawidłowe nawilżenie, elastyczność włosów oraz regenerację skóry głowy.

Cynk – hamuje aktywność enzymu 5-alfa reduktazy, w wyniku czego zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu odpowiedzialnego za miniaturyzację mieszka włosowego i nadmierną produkcję łoju.

Aminokwasy – (arginina, cysteina, glutamina, glicyna, lizyna) stanowią podstawowy budulec do regeneracji i odbudowy macierzy i włókna włosa.

*Arginina jednocześnie zapewnia silne działanie antyoksydacyjne, zwiększa produkcję tlenku azotu (NO), co prowadzi do poprawy dystrybucji kluczowych składników odżywczych potrzebnych do odbudowy mieszków włosowych.

*Cysteina bogata w siarkę odpowiada za prawidłową budowę mostków siarczkowych we włóknach keratynowych włosów, pobudza wzrost włosów i hamuje wypadanie. Zwiększona ilość składników budulcowych przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów oraz odbudowy łodygi włosa.

*Glutamina jest istotna dla produkcji kolagenu, który wzmacnia strukturę włosów.

*Glicyna pomaga utrzymać odpowiednią równowagę wilgoci w mieszkach włosowych, co wpływa na ich kondycję. Lizyna zaś wspomaga wchłanianie żelaza i wzmacnia włosy, poprawiając ich elastyczność i wytrzymałość.

Chcesz poszerzyć wiedzę na temat trychologii? Zapisz się na szkolenie!

Zawód trychologa jak każdy inny ciągle się rozwija, a więc dokształcanie się i poszerzanie wiedzy w tym kierunku będzie bardzo istotne. Jak zacząć? Jeżeli jesteś osobą początkującą bądź chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje w kierunku trychologii, wybierz szkolenie, a my wprowadzimy Cię w świat trychologii poprzez odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Obecnie w naszej ofercie znajdziesz dwa szkolenia:

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE:

Trychologia dla początkujących 1700 zł 1 dzień
Trychologia dla początkujących poziom rozszerzony 3000 zł 2 dni

Na szkoleniach zapewniamy ogromną dawkę wiedzy, zajęcia praktyczne i modelki, na których pod okiem trenera samodzielnie będziesz mógł wykonywać zabiegi.

Ile zarabia trycholog w Polsce? → SPRAWDŹ TUTAJ

#wypadaniewlosow  #trychologia  #włosy  #regeneracjawłosów

Zadaj pytanie
Oceń nas!