Filtry chemiczne, straszne czy przyjemne?

Kiedyś tak bardzo pożądana opalenizna… dzisiaj niejednej osobie ściąga sen z powiek. Nie oznacza to jednak, że musimy za wszelką cenę chować się przed każdym promieniem. Pamiętajmy, że słońce stanowi źródło energii dla żywych organizmów ale też jest potężnym zagrożeniem dla kondycji i zdrowia skóry. Dlatego największą „bronią” jest świadoma i odpowiednia pielęgnacja.

Filtry chemiczne

We wcześniejszym wpisie omówiliśmy właściwości i rolę jaką pełnią w ochronie przeciwsłonecznej filtry fizyczne – mineralne, dzisiaj przyjrzymy się kolejnej grupie, którą stanowią filtry chemiczne.

Filtry chemiczne, zwane też absorpcyjnymi stanowią grupę związków posiadających liczne wiązania nienasycone oraz ugrupowania zawierające wolne pary elektronów. Dzięki temu mają zdolność do absorbowania promieniowania UV. Ściślej ujmując ulegają przekształceniu chemicznemu ( tzw. przesunięcie rezonansu) – dochodzi do absorpcji promieniowania UV oraz zamienienia promieniowania w ciepło. W wyniku wspomnianego procesu skóra jest chroniona przed oparzeniami. Na skuteczność działania filtrów bezpośrednio wpływa ich współczynnik absorpcji promieniowania oraz spektrum działania. W przypadku wąskiego spektrum działania najczęściej filtr chroni skórę jedynie przed promieniowaniem z zakresu UVB bądź UVA. W przypadku filtrów posiadających szerokie spektrum możemy mieć pewność, że ochronią skórę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Jednak należy pamiętać, że w wyniku zachodzących reakcji dochodzi do zużywania się substancji, przez co aby właściwie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym należy systematycznie powtarzać aplikację produktów zawierających filtry chemiczne.

Bezpieczeństwo oraz tolerancja filtrów chemicznych

W przypadku filtrów chemicznych często pojawiają się pytania związane z bezpieczeństwem ich stosowania oraz tolerancją. Właśnie dlatego substancje, które są dopuszczone do stosowania w kosmetykach wykazują pożądane działanie już w niskich stężeniach. Najważniejszym warunkiem jaki muszą spełnić jest nieprzenikanie do głębszych warstw skóry oraz ogólnego krążenia. Ponadto dopuszczone związki charakteryzują się fotostabilnością, odpornością na wodę oraz wysoką temperaturę. Dodatkowo nie powinny wywoływać reakcji alergicznych oraz podrażnień skóry.

Najczęściej spotykane filtry chemiczne

W kosmetykach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną najczęściej spotykamy:

  • pochodne kwasu 4-aminobenzoesowego (PABA)
  • pochodne kwasu 4-metoksycynamonowego
  • pochodne kwasu salicylowego
  • pochodne benzylidokamfory ( do których zaliczamy : Mexoryl, Octocrylene, Parsol, Avobenzon, Homosalate, Tinosorb)

Filtry chemiczne utrzymują się dłużej na skórze w porównaniu z filtrami fizycznymi, ponadto nie brudzą i nie zostawiają charakterystycznego białego zabarwienia na skórze.

Naturalna ochrona

W składach kosmetyków możemy również znaleźć substancje pochodzenia naturalnego, które działają jak filtry przeciwsłoneczne. Najczęściej mają za zadanie wspomaganie filtrów fizycznych oraz chemicznych. Należą do niech między innymi : masło kakaowe oraz masło shea, olej arganowy, awokado oraz makadamia, jak również wyciągi z takich roślin jak na przykład zielona herbata.

Pamiętaj, że Twoją rolą jako kosmetologa czy też kosmetyczki jest nie tylko spełnianie marzeń klientów o młodym wyglądzie ale też edukacja zapewniająca odpowiednią ochronę zdrowia.

Zadaj pytanie
Oceń nas!