Filtry fizyczne, czyli co się za tym kryje

Zapoczątkuj modę na świadomą pielęgnację w swoim gabinecie – dobieraj produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne.

Część 1 – filtry fizyczne

Wpływ słońca na skórę

Czy wiesz, że istnieją pogłoski mówiące o tym, że modę na opaleniznę zapoczątkowała Coco Chanel oraz jej opalone modelki? Jednak bez względu na to kto rozpoczął modę na opaloną skórę, ważne jest aby zrozumieć jaki wpływ ma słońce na skórę oraz jakie może nieść niebezpieczeństwo. To właśnie Ty możesz rozpocząć modę w swoim gabinecie na świadomą pielęgnację, uwzględniającą odpowiednio dobrane preparaty przeciwsłoneczne. Jako ekspert „od skóry” edukuj, rozmawiaj i wyjaśniaj swoim klientom jak świadomie zadbać o skórę stosując odpowiednio dobrane preparaty.

Nie tylko SPF…

Jednym z najpopularniejszych skrótów, który bezpośrednio przypisywany jest preparatom przeciwsłonecznym jest SPF ( Sun Protection Factor ). To właśnie nim kierują się klienci wybierając preparaty mające ochronić ich skórę przed nadmiernym wpływem promieniowania słonecznego. Oczywiście nie ma tutaj błędu, jednak czy kiedykolwiek słyszeli, że istnieją różne rodzaje filtrów, które również wywierają wpływ na ich skórę? Większość z Twoich klientów nie będzie miało o tym pojęcia.

A przecież do podstawowych składników kosmetyków, które zapewnią skórze i włosom ochronę przeciwsłoneczną zaliczane są filtry fizyczne, chemiczne bądź też ich mieszaniny. I to właśnie filtrom przyjrzymy się bliżej.

Filtry fizyczne – filtry mineralne

Działanie filtrów przeciwsłonecznych polega na pochłanianiu, odbijaniu lub rozpraszaniu promieniowania. Filtry fizyczne działają właśnie na zasadzie odbijania i rozpraszania promieniowania słonecznego, przez co można spotkać się że są określane mianem ekranów odbijających promienie słoneczne. Do najczęściej spotykanych filtrów mineralnych zaliczamy;

  • tlenek cynku,
  • dwutlenek tytanu,
  • kaolin,
  • bentonit.

Stanowią one białe pigmenty, które mogą pozostawiać jasne zabarwienie na skórze. Aby temu firmy kosmetyczne wprowadziły preparaty zawierające ich zmikronizowane formy – cząsteczki o wielkości mniejszej niż 100 mikronów. Jednak tak małe cząsteczki budzą kontrowersję, z uwagi na fakt iż tak małe cząstki posiadają zdolność przenikania przez skórę.

Filtry fizyczne są wykorzystywane w szerokim spektrum promieniowania UVA oraz UVB, spełniają swoją rolę nawet w momencie intensywnego promieniowania słonecznego. Jednak z uwagi na fakt bielenia skóry w przypadku wykorzystania większych cząsteczek oraz wysoki indeks refrakcyjności względem światła widzialnego stanowią trudne składniki do wykorzystania w podstawowych formach kosmetycznych. Dodatkowo zauważono tendencję do tworzenia agregatów oraz przenikania do głębszych warstw naskórka po pokonaniu warstwy rogowej.
Aby temu zapobiec, producenci preparatów zawierających filtry mineralne stosują powlekanie warstwą tlenku glinu lub silikonami cząsteczek filtrów fizycznych.

Dla kogo polecane są filtry mineralne?

Dzięki właściwości blokowania promieniowania UVB oraz UVA poprzez odbicie lub rozproszenie promieni UVA i UVB, filtry mineralne są szczególnie zalecane dla niemowląt i dzieci do 2 roku życia. Jednak z uwagi na to, iż utrzymują się krócej na skórze w porównaniu z filtrami chemicznymi, należy pamiętać o częstszym i systematycznym powtarzaniu aplikacji tych preparatów.

Podwójna ochrona

Obecnie producenci kosmetyków często wykorzystują filtry fizyczne w połączeniach z filtrami chemicznymi. Dzięki temu zyskują produkt, którym właściwości obu rodzajów filtrów wzajemnie się dopełniają. Najczęściej takie połączenia stosowane są w preparatach przeznaczonych dla dzieci powyżej 2 roku życia oraz dorosłych.

Zadaj pytanie
Oceń nas!