Kosmetologia estetyczna, pytania i odpowiedzi

KOSMETOLOGIA ESTETYCZNA

1. Jaki zabieg pomoże na bruzdy nosowo-wargowe?

Osobom które chcą uzyskać natychmiastowy efekt, polecamy wypełnienie bruzd nosowo-wargowych usieciowanym kwasem hialuronowym. Jest to jednak tylko efekt wypełnienia tkanki bez działania stymulującego procesy naprawcze skóry. Natomiast stymulatory tkankowe oraz fibryna bogatopłytkowa będą działały zagęszczająco, stymulująco oraz liftingująco poprzez działanie silnie stymulujące procesy regeneracyjne. Minusem jest to, że na efekt trzeba poczekać dłużej. Plusem, że będzie on bardziej naturalny niż przy użyciu wypełniacza. Pamiętajmy, że w przypadku fibryny bogatopłytkowej wskazane jest wykonanie badania krwi. Parametry morfotyczne powinny mieścić się w określonych normach. W przeciwnym wypadku zabieg mógłby być nieefektywny.

2. Jaki stymulator da najlepsze efekty na okolice oka?

Polinukleotydy w niskim stężeniu, np. LumiEyes, TwAc Eyes, HaPN. Poprawiają krążenie krwi i limfy, dzięki czemu odżywiamy skórę. Dodatkowo dzięki czynnikom wzrostu, które napływają w dane okolice, stymulujemy ją do regeneracji. W ten sposób niwelujemy cienie pod oczami oraz zmarszczki i wiotkość skóry.

3. Jaki stymulator na obrzęki pod oczami będzie najlepszy?

Żaden. Lepiej zadziałają mezoterapia igłowa stymulująca mikrokrążenie, drenaż limfatyczny i odpowiednia pielęgnacja domowa. Należy odpowiednio różnicować obrzęki i cienie pod oczami. Obrzęk zazwyczaj jest limfatyczny. Cienie mają wiele przyczyn, które należy zweryfikować przed podjęciem decyzji o zabiegu.

4. Od czego najlepiej zacząć szkolenia z zakresu kosmetologii estetycznej?

Od powtórki z anatomii i fizjologii. Potem mezoterapia igłowa, bo sprawna praca igłą jest podstawą kosmetologii estetycznej, lub peelingi chemiczne.

5. Jaka jest różnica w działaniu nici gładkich i nici haczykowych?

Zasadnicza! Nici gładkie są rozpuszczalne, działają stymulująco, zagęszczają skórę i po czasie całkowicie się wchłaniają, są bezpieczne. Haki mają dźwigać to, co opadło. Mają podciągać tkanki i w nich pozostać. Dają bardzo spektakularne efekty.

6. Czym różni się fibryna bogatopłytkowa od osocza?

Osocze bogatopłytkowe to silnie regenerująca substancja, którą pozyskujemy z krwi klienta. To objętość osocza z płytkami krwi i czynnikami wzrostu. Do jej uzyskania potrzebny nam jest antykoagulant – cytrynian sodu. Fibryna natomiast to substancja, którą pozyskuje się w innym procesie wirowania i bez antykoagulantu. Daje bardzo silny efekt regeneracji i odbudowy tkankowej. Należy jednak pamiętać, że praca z fibryną jest trudniejsza, ponieważ jest aktywna znacznie krócej niż PRP i dlatego podajemy ją do kilku minut po odwirowaniu.

7. Czy można wypełnić usieciowanym kwasem hialuronowym lwią zmarszczkę lub zmarszczki poziome czoła?

Teoretycznie można wypełniać lwią zmarszczkę, gdy jest zablokowana, ale z uwagi na ryzyko powikłań, takich jak martwica skóry czoła i nosa, robi się to bardzo rzadko. Pamiętajmy, że istnieje wiele innych technik zniwelowania tego typu bruzd: fala radiowa frakcyjna, laser frakcyjny, PRP i iPRF, mezoterapia igłowa aminokwasami.

8. Co da najlepsze efekty na dolinę łez? Czy tę okolicę można wypełnić kwasem hialuronowym?

To zależy, jaki jest problem. Można wypełnić HA, ale mało klientek się kwalifikuje z uwagi na problemy z obrzękami. Jeśli ich nie ma i preparat poda się w odpowiednie miejsce, efekt jest bardzo dobry. W przeciwnym razie lepiej zastosować w zależności od problemu fibrynę, autologiczny wypełniacz (nie wiąże wody) lub stymulatory.

9. Czy wypełniacze hamują procesy starzenia?

Wypełniacze na bazie ha nie hamują procesów starzenia, a jedynie niwelują jego wizualne objawy. Podobnie ma się sprawa z hydroksyapatytem wapnia. Inaczej jest natomiast z autologiczny wypełniacze, bo mimo że z założenia nie stymuluje, a właśnie wypełnia, to badania pokazują, że po jego zastosowaniu poprawia się jakość i gęstość skóry. Można to uznać za formę zahamowania procesów starzenia albo raczej za ich spowolnienie.

10. Jaki stymulator zapewni najlepszy efekt liftingu skóry?

Jeżeli chodzi o lifting jako taki, to najlepiej preparat na bazie kwasu hialuronowego H+L (np. Profhilo) lub polinukleotydy w wysokim stężeniu (np. Nucleofill). Jeżeli chodzi o napięcie skóry, to najintensywniej działa kolagen.

11. Jakie szkolenie warto wykonać po mezoterapii igłowej?

Stymulatory tkankowe oraz osocze i fibryna bogatopłytkowa.

12. Ile będzie się regenerować skóra po zabiegu plasmy?

Kwestia indywidualna u jednego jest to tydzień i brak jakiegokolwiek śladu a u drugiego trzy tygodnie. Najbardziej opcjonalny czas to od 2-4 tygodni. Strupki mogą odpaść znacznie wcześniej natomiast obrzęk i zaczerwienienie utrzymają się dłużej.

13. Jak długo trwa opuchlizna po powiększaniu ust ?

W przypadku modelowania ust metodami „na płasko”, gdzie nakłuć mamy znacznie więcej, niż w przypadku metod klasycznych, usta mają prawo układać się nawet do miesiąca. W przypadku metod klasycznych normą jest obrzęk utrzymujący się ok 2 doby.

14. Jaki stymulator jest dla mnie najlepszy ?

Niestety nie da się dobrze odpowiedzieć na to pytanie bez rzetelnej analizy stanu i potrzeb skóry. Stymulatory są przeróżne, a każdy ma nieco inne działanie i adresowany jest do innej grupy odbiorców. By prawidłowo dobrać stymulator, a co za tym idzie – uzyskać optymalne efekty, należy udać się do specjalisty, który dobierze terapię.

15. Ile zabiegów mezoterapii muszę wykonać aby widzieć rezultat ?

Ilość zabiegów w serii zależy od wyjściowego stanu i kondycji skóry i średnio wacha się od 4 do 6. Dodatkowo ilość zabiegów zależy od rodzaju preparatu – każdy preparat ma zalecany protokół, uzależniony od składu i stężenia składników aktywnych. Niektórzy klienci zauważą już określone efekty po ok tygodniu po pierwszym zabiegu , lecz na optymalne efekty czekamy po wykonaniu całej serii zabiegowej.

16. Jaki należy wykonać odstęp pomiędzy makijażem permanentnym, a powiększaniem ust ?

Najpierw należy wykonać makijaż permanentny ust. Są jednak od tego odstępstwa w niektórych sytuacjach. Dotyczą one np. dużych asymetrii, bardzo małych ust z ledwie widoczną czerwienią wargową itp. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

17. Dlaczego elektrokoagulacja nie może być prowadzona latem?

Elektrokoagulacja to zabieg inwazyjny, ma na celu silną denaturyzację białka przebiegającą ze stanem zapalnym. I to właśnie stan zapalny stanowi dla nas problem, ponieważ istnieje wysokie ryzyko powstania przebarwień po ekspozycji na promieniowanie UV. Dlatego należy pamiętać o ograniczaniu tego naturalnego, jak i sztucznego dostępnego w solariach. Pamiętajcie, że nawet mała ekspozycja na promieniowanie może aktywować kaskadę przemian w produkcji melaniny.

18. Dlaczego nie możemy wykonywać elektokoagulacji w przypadku implantów zęba lub elementów metalowych w zębach (np. sztyft)

Elektrokoagulacja to zabieg z wykorzystaniem prądu, metalowe implanty mogą ten prąd przewodzić co może prowadzić do rozległych poparzeń tkanek. Dlatego należy szczególnie uważać na zabiegi z prądem wykonywane w miejscu wystąpienia implantu.

19. Czy stosowanie wypełniaczy apriline z lidokaina jest bezpieczne?
Bezpieczeństwo produktu zależy w 100% od jego certyfikacji medycznej. Wypełniacze apriline posiadają certyfikację medyczną klasy III, czyli wyrobów do iniekcji/implantacji. Dodatek lidokainy został również przebadany, jest to w pełni certyfikowana, farmakologiczna lidokaina. Jednak jak wiele preparatów również ten może dawać efekty uboczne jak reakcje alergiczne. Dlatego zawsze należy pamiętać o zebraniu dobrego wywiadu, jeżeli uczulenie na lidokainę nigdy nie wystąpiło można wykonać zabieg.

20. Jaka jest różnica pomiędzy wypełniaczem apriline, a mifill?
Główną różnicą jest ich fazowość sieciowania. Apriline to preparat monofazowy, o jednorodnej, gładkiej strukturze. Daje naturalny efekt, jest miękki i plastyczny. Dzięki monofazowości zmniejszamy również ryzyko migracji produktu z obszaru zabiegowego. MiFill jest preparatem trójfazowym, oznacza to że został usieciowany bardzo silnie, jest mniej elastyczny i twardszy. Ze względu na te właściwości istnieje większe ryzyko wystąpienia migracji preparatu poza obszar zabiegowy.

Zadaj pytanie
Oceń nas!