Remover, czyli chemiczne usuwanie PMU i tatuażu

Chemiczne usuwanie tatuażu i PMU

Cały czas panuje moda zarówno na tatuaże, jak i makijaże permanentne. Z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się na ich usunięcie. Należy pamiętać o tym, że samo wprowadzenie barwnika jest procedurą stosunkowo prostą, niestety usunięcie wieloetapową, złożoną procedurą medyczną. Zazwyczaj proces usuwania tatuażu trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i niestety trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze zostanie on usunięty całkowicie.

Chemia, a pigment egzogenny

Najbardziej znaną metodą do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego są lasery Q-switch. Często jednak zabiegi te wiążą się z ryzykiem powstania powikłań, a także nie każdy barwnik jesteśmy w stanie usunąć laserem. Alternatywą dla laseroterapii jest metoda chemiczna, czyli usuwanie barwnika za pomocą removerów. Są to płynne produkty, które bazują na mieszankach związków organicznych i chemicznych. Pigment, który chcemy usunąć znajduje się między naskórkiem i skórą właściwą, dokładnie w warstwie brodawkowatej. Produkt jest wprowadzany bezpośrednio do skóry, następnie rozpuszcza cząsteczkę pigmentu i w wyniku osmozy transportuje pigment na powierzchnię skóry. Już podczas zabiegu barwnik wykorzystany do makijażu permanentnego lub tatuażu wydostaje się częściowo, a pozostała część barwnika wydostaje się na zewnątrz po zabiegu i schodzi razem z powstałym strupem.

Dla kogo usuwanie chemiczne?

Wykorzystanie removera w usuwaniu makijażu permanentnego i tatuażu pozwala na całkowite usunięcie barwnika lub rozjaśnienie w takim stopniu, które umożliwia wykonanie nowego makijażu permanentnego lub tatuażu. Zabiegi z wykorzystaniem removera są alternatywą dla osób, u których laser nie jest w stanie całkowicie usunąć pigmentu ze względu na odcień barwnika lub osłabioną zdolność układu immunologicznego do trawienia cząsteczki barwnika, który jest obecny w skórze. Remover jest również idealny dla osób z tzw. kamuflażem, czyli barwnikiem w kolorze skóry, który jest wykorzystywany w przypadku nieudanych pigmentacji. Po jakimś czasie kamuflaż zmienia kolor na odcień żółci, bieli, której usunięcie nie jest możliwe laserem, ponieważ laser nie wykrywa bieli tytanowej. Zabiegi removerem można wykonywać na każdej okolicy twarzy i ciała, ale również powiek i czerwieni wargowej.
Wyglądają podobnie jak zabiegi wykonywania makijażu permanentnego i tatuażu. W trakcie zabiegu maszynką przy użyciu sterylnego i jednorazowego kardridża podawany jest preparat (remover), który ma na celu rozbicie cząsteczek pigmentu i wypchnięcie go na zewnątrz. Całkowite usunięcie pigmentu zależy od gęstości oraz ilości barwnika w skórze, a także barwy i indywidualnych uwarunkowań organizmu. Remover dobierany jest w zależności od okolicy, problemu oraz historii zabiegowej obszaru. Odstępy między zabiegami powinny wynosić od 30 do 60 dni.

Rodzaje removerów

 • Removery zasadowe
  Zawierają tlenki metali, jak np.: tlenek cynku, tlenek magnezu, wodorotlenek wapnia
  Wady removerów zasadowych: możliwość poparzenia zasadą, które może być agresywne, silnie działające zasady, mają silne działanie żrące przez co mogą powodować powstawanie blizn.
  Dodatkowo strup, który powstaje po zastosowaniu removerów zasadowych jest miękki, biały i wilgotny, dlatego wzrasta ryzyko zakażanie bakteryjnego.
 • Removery solne
  Zawierają roztwór soli morskiej. Bezpieczeństwo i skuteczność zależy od jego stężenia. Preparat ten wyciąga płyn międzykomórkowy razem z cząsteczkami pigmentu. Takie zjawisko nazywane jest osmozą. Jest to proces jednokierunkowej dyfuzji przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek rozpuszczalnika w kierunku wyższego stężenia rozpuszczonej substancji z objętości o niższym stężeniu rozpuszczonej substancji.
 • Removery kwasowe
  Zawierają kwasy organiczne: kwas mlekowy, kwas fitynowy, kwas glikolowy, i inne kwasy.
  Jest to zawiesina, która nie niszczy pigmentu, ale ze względu na skład wchodzi w reakcję chemiczną ze stabilizowanymi cząsteczkami pigmentu i wypycha je na zewnątrz. W trakcie procesu gojenia pigment schodzi razem ze strupkami.

Przeciwwskazania do usuwania chemicznego

Tak jak do większości zabiegów tak do usuwania removerem występują przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • choroby wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze
 • cukrzyca
 • egzema
 •  choroby serca
 • AZS i ŁZS, łuszczyca
 • skłonność do bliznowców

Jak pielęgnować skórę po usuwaniu chemicznym:?

Po zabiegu należy także zachować szczególną pielęgnację:

 •  przez 3 dni po zabiegu nie należy nawilżać miejsca zabiegowego, ani nie wolno nakładać kosmetyków
 • 4 dnia po zabiegu miejsce zabiegowe należy przemywać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną oraz nakładać krem przyspieszający regenerację skóry po zabiegu
 • nie należy zdrapywać strupków, które się pojawią, ponieważ powinny odpaść samoistnie
 • do 2 tygodni po zabiegu nie wolno korzystać z sauny, solarium, basenu
 • nie wolno przytulać się ze zwierzętami, ponieważ grozi to zainfekowaniem obszaru zabiegowego
 • można robić zimne okłady.

Który remover jest najlepszy?

Ze względu na bezpieczeństwo, efekty uboczne i działanie najczęściej wykorzystywane są removery solne i kwasowe, które są:

 • Nierakotwórcze,
 • Bezpieczna i wysoka dla skóry koncentracja składników aktywnych rozjaśnia i usuwa blizny,
 • Usuwają wszystkie rodzaje pigmentów i kolory,
 • Wygojenie z nieznacznymi strupami,
 • Zabieg praktycznie bezbolesny, gdyż zastosowanie preparatu jest powierzchowne.

Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego to trudny zabieg, a efekty w dużym stopniu są uzależnione od staranności wykonania pierwotnego zabiegu oraz od tego na jaką głębokość został wprowadzony pigment. Jednorazowa wizyta nie usunie całkowicie tatuażu, dlatego wymagana jest seria zabiegów. Niektóre gabinety łączą metody laserowe z chemicznymi w celu uzyskania lepszych efektów.

Zobacz co o usuwaniu chemicznym mówi Marta Pyrzyk ❤◀

Sprawdź szkolenie z Martą ▶ TUTAJ

Zadaj pytanie
Oceń nas!