Nowoczesne metody diagnozowania skóry w gabinecie kosmetologicznym

Dynamiczny rozwój kosmetologii przyczynił się do poszukiwania coraz dokładniejszych metod obrazowania i diagnozowania skóry. Zaawansowane zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej pozwalają na osiągnięcie widocznej poprawy skóry. Jednak aby w pełni monitorować przebieg prowadzonej terapii niezbędna jest obiektywna metoda obrazowania.
Rozwiązaniem staje się szybkie i bezpieczne badanie ultrasonograficzne.

USG w dermatologii i kosmetologii

Badania dotyczące ultrasonograficznego obrazowania skóry były prowadzone już kilkadziesiąt lat temu. Przełomowym odkryciem w tej dziedzinie okazało się skonstruowanie głowic wysokich częstotliwości, dzięki którym możliwe stało się obrazowanie struktur, których wielkość nie przekracza 1 mm. Za pionierów w tej dziedzinie uważa się Alexandra i Millera, którzy jako pierwsi w latach 70 XX wieku, przedstawili możliwości diagnostyczne przy zastosowaniu głowicy o częstotliwości 15 MHz.
Rozwój badań przyczynił się do powstania nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych. Obecnie w diagnozowaniu i badaniu skóry stosowana jest ultrasonografia klasyczna oraz wysokich częstotliwości. Wykorzystując ultrasonografię wysokich częstotliwości w dermatologii i kosmetologii możliwe jest szczegółowe zobrazowani naskórka, skóry właściwej oraz części górnej tkanki podskórnej. Z kolei ultrasonografia klasyczna umożliwia obrazowanie całej tkanki podskórnej, skóry właściwej wraz z naczyniami biegnącymi w tkankach obrazowanych. Nowoczesne ultrasonografy klasyczne, których głowice posiadają częstotliwość do 20 MHz, pozwalają na uzyskanie pomiaru elastyczności tkanek, który jest istotnym parametrem określanym w trakcie prowadzonych terapii zabiegowych.
USG skóry

Obrazowanie ultrasonograficzne przede wszystkim jest wykorzystywane do oceny zmian skóry. Dzięki uzyskanemu przekrojowi poszczególnych warstw można dokonać diagnostyki i obrazowania, między innymi unaczynienia, cellulitu, przebarwień czy teleangiektazji. Ponadto przy pomocy USG możliwe jest określenie gęstości, nawodnienia czy też regularności konkretnej warstwy skóry.
Ta technologia pozwala na szybkie zdiagnozowanie skóry prawidłowo nawilżonej lub suchej, czy też określenie zaawansowania procesów starzenia, które mogą być podyktowane fotostarzeniem lub naturalnymi procesami.

Obrazowanie ultrasonograficzne w gabinecie kosmetologicznym

Ultrasonografia może być wykorzystywana przez kosmetologów w celu diagnozy skóry. Obecnie klasyczna ocena skóry opierającą się jedynie na wywiadzie z klientem oraz obserwacji wierzchniej warstwy naskórka staje się niewystarczająca. Z kolei diagnoza postawiona na podstawie wywiadu z klientem połączonego z obrazowaniem ultrasonograficznym oraz oceną zmian widocznych przez kosmetologa na skórze, pozwala na stworzenie dokładnie dopasowanej terapii do indywidualnych potrzeb klienta.

W zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej aparatura USG pozwala przeszkolonemu kosmetologowi, na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu oraz dalszą obserwację zmian zachodzących po nim. Szczególnie ważne jest to w przypadku podania kwasu hialuronowego czy też stymulatorów tkankowych. Za pomocą USG możemy dokonać pełnej diagnostyki zmian zachodzących w skórze, czy też obserwować rozprzestrzenianie się podanej substancji.

Terapie antycellulitowe najczęściej poprzedzane są diagnostyką palpacyjną oraz wywiadem z klientem. W przypadku włączenia obrazowania ultrasonograficznego do diagnozy jesteśmy w stanie dokładnie określić charakterystyczną cechę cellulitu w obrazie USG, jaką jest wrastanie pasm tkanki podskórnej bezpośrednio w skórę właściwą. Wtedy możemy dokładnie zaplanować terapię, określić obszary zabiegowe a następnie realnie określić efekty terapii. W przypadku ultrasonografii klasycznej możemy objąć diagnostyką i porównaniem długość i pole powierzchni pasm tkanki podskórnej, które wrastają w skórę właściwą.

Ultrasonografia staje się również pomoc w terapiach ukierunkowanych na likwidację przebarwień. W trakcie terapii za pomocą ultrasonografii klasycznej można obserwować zmiany w obrazie tkanki podskórnej oraz skóry właściwej z jednoczesną elastografią, czyli oceną elastyczności tkanki. Charakterystyczną cechą dla obrazu skóry z przebarwieniami jest zatarta granica pomiędzy skórą właściwą i tkanką podskórną. Wraz z postępem terapii obserwujemy w obrazie USG coraz bardziej widoczną, prawidłową granicę między wspomnianymi warstwami.

Ponadto obrazowanie USG w kosmetologii wykorzystywane jest między innymi w zabiegach zamykania naczyń krwionośnych, laseroterapii czy terapiach odmładzających skórę.

Aparatura

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które po odpowiednim przeszkoleniu mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez kosmetologów. Jednak na ich tle wyróżnia się przenośne urządzenie do ultrasonografii liniowej SONUS. To niewielkie mobilne urządzenie, daje wiele możliwości diagnostycznych. Dzięki WiFi może być łatwo połączone ze smartfonem lub tabletem.

 

 

 

Zadaj pytanie
Oceń nas!