Kolagen – najważniejsze białko strukturalne skóry

Kolagen to kluczowe białko strukturalne skóry, które odpowiada za jędrność, elastyczność i wytrzymałość. Dowiedz się, dlaczego jest tak istotny dla zdrowia skóry oraz jakie czynniki wpływają na jego produkcję.

Kolagen jako białko strukturalne skóry

Kolagen to produkowane przez nasz organizm białko. Jest swoistym spoiwem, które łączy ze sobą komórki. To naturalny polimer, który odgrywa kluczową rolę w macierzy zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych u ssaków. Stanowi on około jednej trzeciej wszystkich białek w organizmie i pełni przede wszystkim funkcję strukturalną. W zależności od gęstości, upakowania i orientacji, kolagen wpływa na różne właściwości tkanek, takich jak: kości, chrząstki, ścięgna czy skóra, gdzie stanowi najważniejsze białko strukturalne.

Kolagen odpowiada za elastyczność i wytrzymałość skóry. W przypadku skóry, kolagen jest niezwykle ważny ze względu na jego wpływ na wygląd, jędrność i elastyczność. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zmniejsza się, co może prowadzić do utraty jędrności i powstawania zmarszczek. Warto wprowadzić suplementację kolagenu wysokiej jakości. Przyniesie ona szereg korzyści dla zdrowia oraz urody. Nie zapominaj więc o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz zdrowym stylu życia, odpowiedniej ilości snu. Suplementy nie zdziałają cudu, jeśli nie zadbasz o siebie holistycznie. Traktuj je jako jeden z elementów dbania o swój wygląd i zdrowie.

➡️ Produkty spożywcze, takie jak galaretki, żelatyna, podroby czy kurze łapki, zawierają kolagen. Warto wprowadzić je do swojej diety, aby zwiększyć spożycie tego białka i zapewnić organizmowi niezbędne składniki.

Struktura kolagenu: charakterystyka i typy występujące w skórze

Wyróżniamy kilka rodzajów kolagenu. Posiadają jedną charakterystyczną cechę, dotyczącą struktury – zawierają potrójną spiralę (superheliks).

Tropokolagen, który jest prawoskrętną potrójną helisą, składa się z trzech lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych, nazywanych łańcuchami alfa. Wszystkie białka z rodziny kolagenu składają się wyłącznie z aminokwasów endogennych. Stabilizacja potrójnej spirali kolagenu zachodzi dzięki obecności glicyny, proliny oraz hydroksyproliny, które tworzą wiązania wodorowe oraz poprzez oddziaływania elektrostatyczne między lizyną i kwasem asparaginowym. W skórze występuje kilka typów kolagenu, w tym I, III, V, VI, VII, XII, XIII, XIV, XVI.

Sposoby na zwiększenie produkcji kolagenu w organizmie

Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie. Jednym z nich jest spożywanie pokarmów bogatych w aminokwasy, takie jak glicyna, prolina i hydroksyprolina, które są niezbędne do syntezy kolagenu. Ponadto, ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C, która pełni kluczową rolę w procesie syntezy kolagenu poprzez stymulowanie produkcji enzymów niezbędnych do tworzenia łańcuchów polipeptydowych.

Innym sposobem na zwiększenie produkcji kolagenu jest stosowanie suplementów diety zawierających kolagen lub jego prekursory, takie jak hydrolizowane białka kolagenowe, aminokwasy i witaminy. Oprócz tego, regularne ćwiczenia fizyczne mogą stymulować produkcję kolagenu poprzez zwiększenie przepływu krwi i dostarczanie składników odżywczych do komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu.

Polecamy mezoterapię mikroigłową oraz wszelkie zabiegi z zakresu laseroterapii – doskonale stymulują one fibroblasty do produkcji kolagenu. Regularna stymulacja skóry wpływa na jej wygląd. Skóra jest gęsta, jędrna, bez oznak starzenia. Dłużej cieszymy się młodym wyglądem. Pamiętaj, że po 25 roku życia, kolagenu w naszym organizmie ubywa i zaczynamy się starzeć. Warto wprowadzić działania prewencyjne nawet jeśli jesteś przed 30 – tką. Takie zabiegi sprawdzą się również u osób dojrzałych. Pomogą zniwelować oznaki upływającego czasu i poprawić jakość skóry. Zasięgnij opinii specjalisty, który dobierze odpowiedni zabieg do Twoich potrzeb.

 

 

Zadaj pytanie
Oceń nas!