Starzenie skóry
Starzenie to proces nieunikniony i postępujący. To jak przebiega zależy od wielu czynników, na które czasem nie mamy wpływu. Współczesne kobiety najczęściej trafiają do gabinetu kosmetycznego właśnie z tego powodu, aż 75% wizyt to zabiegi pielęgnacyjne za twarzy i ciało. Starzenie skóry zaczyna się już około 25 roku życia, kiedy procesy regeneracyjne powoli zaczynają słabnąć. Młody wygląd skóry to wiele elementów, które jak puzzle budują cały nasz wizerunek i dobre samopoczucie. U niektórych proces starzenia przebiega niezwykle burzliwie, u innych genetyka oszczędzi czasu i na długo zachowają świeży i młody wygląd. Jednak na wszystkich etapach starzenia się skóry możemy aktywnie działać: od zapobiegania powstawaniu zmarszczek, przebarwień, po intensywne kuracje w późniejszym okresie.
Opóźnianie procesów starzenia skóry to walka na wielu frontach. Jednak tylko połączenie różnych elementów gwarantuje sukces kuracji. Warto na wstępie przeanalizować przyczyny, etapy i sam proces starzenia. To jak wygląda nasza skóra wraz z upływem lat to wypadkowa dwóch zbiegających się ze sobą dróg. Z jednej strony nieunikniony chronoageing, a z drugiej niszcząc stres oksydacyjny.
Ponad to czynniki środowiskowe (zewnętrzne), do których zaliczamy narażenie na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu, intensywny i niezdrowy tryb życia oraz niezbilansowane odżywianie.
Zegar biologiczny
To co dzieje się w naszej skórze zależy również od rytmów dobowych. Skóra jest zsynchronizowana z naturalnym cyklem dnia i nocy, światłem słonecznym, temperaturą oraz bodźcami zewnętrznymi. Rytmy okołodobowe wpływają za zdolność do wchłaniania substancji aktywnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować określone składniki o właściwiej porze. Komórki skóry osiągają największą zdolność do regeneracji w okresie pomiędzy północą, a czwartą nad ranem, natomiast najniższą w południe. Warto dobierać substancje wzmacniające naszą skórę na dzień oraz substancje ochronne, a na noc silnie regeneracyjne, pobudzające procesy odnowy.
Chronoageing
- Spadek aktywności metabolicznej komórek
- Cienka, atroficzna, blada, wiotka skóra, odwodniona
- Skóra traci elastyczność
- Obfita siatka widocznych zmarszczek
- Redukcja jakościowa i ilościowa kolagenu, elastyny i GAGs
- Degeneracja włókien kolagenowych
- Modyfikacje skóry właściwej – konstrukcji nośnej i tkanki mięśniowej
Stres oksydacyjny
- Wzrost aktywności metabolicznej komórek
- Zrogowaciały, gruby, szorstki i nieelastyczny naskórek, skóra sucha w dotyku
- Nadmiernie pobudzone lub zniszczone melanocyty (przebarwienia posłoneczne)
- Głębokie zmarszczki, bruzdy
- Zwiększenie grubości warstwy rogowej, naskórka i skóry właściwej
- Strukturalne i funkcjonalne uszkodzenia macierzy zewnątrzkomórkowej
- Zmiany skórno-naskórkowe
- Przewlekłe zapalenie skóry właściwej (teleangiektazje)
Jak zatrzymać zegar?
Aby ztrzymać czas i cieszyć się piękną skórą dłużej należy przedewszystkim wsłuchać się w jej rytm. Pamiętaj, że procesy regeneracyjne w Twoim organiźmie zachodzą w nocy (pomiędzy 24:00, a 04:00). Nie pomijaj snu i ciesz się jego pełnymi fazami. Dodatkowo w pilęgnacji nocnej stosuj składniki aktywne, które dodatkowo pobudzą regenerację i zapewnią Twojej skórze lepszą kondycję jak: egzosomy, komórki macierzyste Cantella Asiatica, nano złoto, olej ozonowany.