Ochrona przeciwsłoneczna, czyli świadoma pielęgnacja.
Z roku na rok obserwujemy coraz większą świadomość klientów gabinetów kosmetycznych związaną z odpowiednią pielęgnacją skóry. Jednak właśnie w sezonie wakacyjnym temat ochrony przeciwsłonecznej jest najczęściej poruszany.
Obecnie kosmetyki dobierane są na podstawie dokładnej analizy cery i indywidualnych potrzeb klienta. Dobór pielęgnacji domowej nie bazuje już na wybraniu przypadkowego kremu z drogeryjnej półki, a w tworzonych planach pielęgnacyjnych ważną rolę odgrywa całoroczna ochrona przeciwsłoneczna.
Krem z filtrem nie tylko na wakacje
Jeszcze kilka lat temu klienci sięgali po kremy z filtrem wyłącznie podczas wyjazdów wakacyjnych. Obecnie są świadomi konsekwencji narażania skóry na nadmierną ekspozycję słoneczną bez wcześniejszego zabezpieczenia odpowiednimi preparatami. Powstawanie przebarwień czy też zwiększona podatność na rozwój nowotworów skóry skutecznie wpływa na regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, będącej istotnym elementem ochrony zdrowia. Tym samym producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom rynku, oferując coraz więcej kosmetyków wielofunkcyjnych. Dzięki temu z łatwością możemy znaleźć kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym bądź nawilżającym, które jednocześnie zapewniają wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
SPF – Sun Protection Factor
Najczęściej kojarzonym skrótem związanym z ochroną przeciwsłoneczną jest SPF, czyli Sun Protection Factor. Stanowi wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, a ściślej ujmując wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Tym samym oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania, która wywołuje rumień na skórze chronionej danym preparatem do minimalnej dawki promieniowani, która wywołuje rumień na niechronionej skórze.
W przypadku ochrony przed promieniowaniem UVA najczęściej stosowane są wskaźniki PPD (Peristent Pigment Darkening) oraz IPD (ang. Pigment Darkening).
Filtry przeciwsłoneczne – jak działają?
W grupie preparatów chroniących skórę przez nadmiernym promieniowaniem słonecznym wykorzystywane są filtry UV. Dzielimy je na
- filtry chemiczne – organiczne oraz
- filtry mineralne – nieorganiczne.
Każda z grup wykazuje inne działanie. Zadaniem substancji zaliczanych do filtrów chemicznych jest absorbcja fotonów promieniowania UVA oraz UVB i zamienianie pochłoniętej energii w ciepło. Z kolei filtry mineralne są cząsteczkami, których zadaniem jest odbicie i rozproszenie fotonów UV.
Filtry nieorganiczne w porównaniu z organicznymi utrzymują się krócej na skórze, jednak wykazują mniej reakcji alergicznych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku skór podatnych na podrażnienia i alergie.
Dla uzyskania właściwej ochrony przeciwsłonecznej istotne jest stosowanie preparatów, które zawierają zarówno filtry UVA jak i UVB. Dodatkowo należy zadbać o prawidłową aplikację kremów z filtrami. Jest to szczególnie ważne nie tylko w przypadku opalania się ale również w przypadku zabiegów kosmetycznych mających na celu złuszczanie naskórka. Kosmetyki powinny być nakładane równomiernie, przynajmniej 15 minut przed wyjściem z pomieszczenia. Czynność ta powinna być powtarzana mniej więcej co 2 godziny, jeśli skóra jest bezpośrednio narażona na promieniowanie.
Produkty z filtrami
Nawet najlepsze kosmetyki nie zagwarantują 100% bezpiecznego opalania. Jednak ich właściwe stosowanie zmniejsza ryzyko powstawania oparzeń posłonecznych oraz nowotworów, dlatego warto sięgać po nie regularnie. W ofercie Broadway Beauty znajdziecie preparaty wielofunkcyjne zapewniające ochronę przeciwsłoneczną. Między innymi :
BEAUTY SPA – SUNDAYS SPF 50+
BEAUTY SPA – BIO-SUPREME – Krem kompensujący do twarzy na dzień SPF 30
BEAUTY SPA – HYDRA krem nawilżający z filtrem SPF 15