Przed i po zabiegu iniekcyjnym

Czy wiesz, jak przygotować swoją skórę do zabiegu iniekcyjnego? A co zrobić po zabiegu, aby uniknąć powikłań? Poznaj kilka ważnych wskazówek!

Zabieg iniekcyjny – wskazówki przed i po

Zabiegi iniekcyjne są coraz bardziej popularne w dziedzinie medycyny estetycznej, jednak przed i po ich wykonaniu należy przestrzegać pewnych zasad. Przed zabiegiem koniecznie należy poinformować specjalistę o swoim zdrowiu, stosowanych kosmetykach do pielęgnacji domowej, zażywanych lekach oraz innych zabiegach, które wykonaliśmy w przeszłości. Po zabiegu natomiast warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz o unikaniu pewnych czynności, które mogą wpłynąć negatywnie na efekty zabiegu. Zawsze warto posłuchać zaleceń zabiegowca, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Przed zabiegiem iniekcyjnym:

 • Poinformuj o wszelkich przyjmowanych lekach, suplementach
 • Poinformuj, jeśli pijesz herbaty ziołowe – wykazują działanie fotouczuleniowe
 • Poinformuj o ciąży, laktacji
 • Przekaż informacje o przebytych i aktualnych chorobach oraz alergiach
 • Nie zapomnij przedstawić informacji o wszystkich zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii, kosmetologii, które wykonywałaś w przeszłości
 • Na 48h przed zabiegiem unikaj spożycia alkoholu
 • Nie pal wyrobów tytoniowych przed zabiegiem
 • Unikaj spożycia kawy przed zabiegiem
 • Unikaj opalania, wizyt w solarium – stosuj krem z filtrem SPF 50
 • Zrezygnuj ze stosowania samoopalaczy, balsamów brązujących w okolicy zabiegowej.
 • Jeśli stosujesz w pielęgnacji domowej kosmetyki z kwasami, retinolem – daj skórze odpocząć i zmień pielęgnację na delikatniejszą, nawilżającą w okresie od 1-2 tygodni przed planowanym zabiegiem medycyny estetycznej

Po zabiegu iniekcyjnym:

 • Kilka dni po zabiegu unikaj korzystania z sauny, solarium, basenu i siłowni
 • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce – stosuj kremy z filtrem UV
 • Unikaj spożycia alkoholu, minimum do czasu ustąpienia obrzęku
 • Bezpośrednio po zabiegu korzystaj z produktów pozabiegowych zaleconych przez zabiegowca lub nie nakładaj niczego, jeśli takie było zalecenie
 • Do mycia twarzy zastosuj delikatne, łagodzące kosmetyki. Odstaw preparaty, które mogłyby przesuszać lub podrażniać skórę.
 • Po zabiegu unikaj stosowania makijażu
 • Otocz okolicę zabiegową szczególną troską i odpowiednio dbaj o jej higienę
 • Uzbrój się w cierpliwość! Dążenie do oczekiwanych efektów może zająć trochę czasu
 • Pamiętaj o częstej dezynfekcji telefonu lub rozmowie przez system głośnomówiący, aby nie narażać się na ryzyko nadkażenia bakteryjnego
 • Pamiętaj o zmianie ręcznika na świeży lub stosowaniu ręcznika papierowego, jednorazowego do przecierania twarzy.
 • Warto zmienić poszewkę poduszki na świeżą
 • Unikaj przytulania, bliskiego kontaktu z domowymi pupilami, aby nie miały bliskiego kontaktu z obszarem poddanym zabiegowi.
 • Nie dotykaj twarzy w ciągu dnia

Pamiętaj Najważniejsze po zabiegu to otrzymanie zaleceń od osoby wykonującej zabieg i zastosowanie się do nich. Zalecenia mogę różnić się od popularnych wskazań pozabiegowych. Słuchaj swojego zabiegowca!

Jak przygotować swoją skórę do zabiegu iniekcyjnego?

Przygotowanie skóry do zabiegu iniekcyjnego jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników i uniknięcia ewentualnych powikłań. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda skóra jest inna, dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się ze specjalistą od medycyny estetycznej i dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować swoją skórę do konkretnego zabiegu.

Jednym z ważnych czynników jest unikanie leków rozrzedzających krew przed zabiegiem, takich jak aspiryna, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko powstawania siniaków i krwawień. Należy również poinformować specjalistę o przyjmowanych lekach, chorobach, alergiach i innych istotnych informacjach medycznych.

Warto także zwrócić uwagę na to, co spożywamy i pijemy przed zabiegiem. Unikanie alkoholu, papierosów i kawy na kilka dni przed zabiegiem iniekcyjnym może pomóc zmniejszyć obrzęki, zniwelować krwawienie oraz zminimalizować ryzyko powstawania siniaków.

Poza tym, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ to może prowadzić do przesuszenia skóry i zmniejszenia jej elastyczności. Ekspozycja słoneczna niesie ryzyko powstawania przebarwień na skórze, może wpływać również negatywnie na proces gojenia po zabiegu. Skóra powinna być dobrze oczyszczona przed zabiegiem, aby zapewnić optymalne warunki dla wchłaniania preparatów iniekcyjnych oraz wykluczyć ryzyko nadkażenia.

Dlaczego wykonywanie zabiegów iniekcyjnych przez osoby niewykwalifikowane jest niebezpieczne?

Większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej opiera się na przerwaniu ciągłości skóry poprzez zabiegi iniekcyjne. Niestety, wiele z tych zabiegów oferowanych jest na rynku przez osoby niewykwalifikowane, co niesie ze sobą duże ryzyko dla pacjentów. Dlatego niezwykle istotne jest, aby każdy zabieg iniekcyjny wykonywany był przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę.

Dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim, nieposiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia może prowadzić do błędów technicznych, takich jak wstrzyknięcie substancji w nieodpowiednie miejsce lub w nieodpowiedniej ilości. To z kolei może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków ubocznych, takich jak zakażenie, poważne uszkodzenia tkanek, a nawet trwałe uszkodzenie nerwów!

Ponadto, osoby niewykwalifikowane często nie mają dostępu do wysokiej jakości produktów medycznych, które są niezbędne do wykonania bezpiecznego i skutecznego zabiegu iniekcyjnego. Zamiast tego, mogą korzystać z tanich substancji, które są nieodpowiednie dla ludzkiego organizmu i mogą wywołać poważne reakcje alergiczne lub zakażenia.

W przypadku zabiegów iniekcyjnych, takich jak wypełniacze, stymulatory, mezoterapia igłowa, skinboostery, ważne jest również, aby stosować je w odpowiedniej dawce i technice wstrzyknięcia, co może mieć wpływ na ostateczny efekt i trwałość wyników. Tylko doświadczony zabiegowiec jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność takiego zabiegu.

Zadbaj o siebie razem z nami!

Wiele zabiegów iniekcyjnych wymaga czasu, dlatego warto zacząć działać już teraz! Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami do naszych placówek. Nie czekaj! Sprawdź również nasz cennik i umów się na wizytę ✔️

Nie ryzykuj swoim zdrowiem – wybierz odpowiedniego specjalistę!

Zadaj pytanie
Oceń nas!