Czy Twoje uszy się starzeją?

Starzenie uszu, jak postępuje, cechy charakterystyczne, zabiegi, które możemy wykonać.

Z biegiem czasu zauważamy pierwsze oznaki starzenia nie tylko na twarzy i szyi, ale również na płatkach uszu. Stają się one pomarszczone, wiotkie, a także często rozciągnięte przez zakładanie dużych i ciężkich kolczyków i klipsów. Szybko tracą swoją jędrność ze względu na to, że są delikatne i zazwyczaj niestety zapominamy o pielęgnacji tego obszaru.

Jak starzeją się Twoje uszy, procesy i przemiany

Płatki uszu przeciętnie mają około 2 cm długości, ale z wiekiem mogą się rozciągać. W wewnętrznej budowie ucha wyróżniamy kilka warstw tkanek. Na zewnątrz jest nabłonek wielowarstwowy płaski, natomiast wewnętrzną warstwę tworzy tkanka tłuszczowa i tkanka łączna. Płatek ucha jest jedyną częścią małżowiny, która nie posiada tkanki chrzęstnej, posiada natomiast tkankę łączną luźną. Za jędrność płatka ucha odpowiadają włókna kolagenowe. W okresie młodzieńczym płatki uszu są jędrne, natomiast z biegiem czasu starzeją się i tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna ulegają degradacji, a włókna kolagenowe i elastynowe osłabiają się i w efekcie dochodzi do utraty jędrności, elastyczności i kolorytu. Zmniejszona zostaje również aktywność gruczołów łojowych i potowych. Dodatkowo słabnie zatrzymywanie wody przez skórę, przez co ulega ona odwodnieniu. Proces starzenia wolniej przebiega u osób, które mają małe płatki uszne niż u osób obszernymi i wydłużonymi płatkami uszu.

W starzeniu się płatków uszu wyróżniamy system klasyfikacji wg Mowlavi, który opracował go na podstawie rozciągnięcia, spowodowanego noszeniem ciężkiej biżuterii. Wyróżnił w swojej skali 5 stopni. Klasyfikacja ta powstała na podstawie pomiaru najbardziej ogonowej części płatka ucha (części, która wydłuża się wraz ze starzeniem) i odległości między przyczepem płatka do policzka, a poduszkiem – najbardziej dolną częścią płata. Najlepsze efekty kliniczne uzyskujemy przy I i II stopniu. Przy pozostałych stopniach starzenia i rozciągnięcia zazwyczaj pomagają tylko zabiegi chirurgiczne.

Wyróżniamy kilka metod, które możemy wykonywać w przypadku problemu ze starzejącymi się płatkami uszu.

Zaliczamy do nich:

  • Wypełnianie kwasem hialuronowym – jednym ze skutecznych zabiegów wykorzystywanych w leczeniu problemu starzenia się uszu jest wypełnianie kwasem hialuronowym niesieciowanym lub sieciowanym bardzo delikatnie. Zabieg jest szybki i nie wymaga okresu rekonwalescencji, a do tego efekt jest natychmiastowy. W płatek zostaje podana niewielka ilość kwasu hialuronowego, która sprawia, że od razu po podaniu płatek staje się pełniejszy, grubszy i bardziej jędrny. Efekt utrzymuje się od 10 do 12 miesięcy.
  • W płatki uszu można zaaplikować także własny tłuszcz, który zostanie nam po liftingu twarzy pozyskiwanego metodą liposukcji.
  • Mezoterapia igłowa – wykonując mezoterapię igłową twarzy należy także pamiętać o okolicy uszu oraz płatków uszu lub wykonać ją jako oddzielny zabieg rewitalizujący i ujędrniający.
  • Inne metody: mezoterapia mikroigłowa, laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa, terapie łączone, metody chirurgiczne, polegające na wycięciu nadmiaru tkanki i zszyciu.

Jak widać mamy wiele metod, którymi możemy zadziałać na starzejące się płatki uszu. Należy jednak pamiętać o tej okolicy także przy podstawowej pielęgnacji domowej. Ich myciu, nakładaniu kremu, a przede wszystkim pamiętajmy o nich w trakcie opalania, nakładając filtry.

Zadaj pytanie
Oceń nas!