Aminokwasy i peptydy w mezoterapii

Odkryj jak aminokwasy i peptydy wykorzystywane są w mezoterapii. Dowiedz się, jakie korzyści dla skóry zapewniają te naturalne substancje i jakie są najlepsze metody ich stosowania.

Podstawowe składniki białek – rola aminokwasów w utrzymaniu zdrowia i sprawności fizycznej

Aminokwasy to organiczne związki chemiczne, które posiadają grupę aminową o charakterze zasadowym oraz dowolną grupę kwasową. Mogą być określane jako podstawowe składniki białek, takich jak kolagen i elastyna, które stanowią fundament naszego organizmu. W skrócie, są to małe cząsteczki, które tworzą podstawę dla białek i są niezbędne dla zachowania zdrowia i sprawności fizycznej.

Naturalny sposób na nawilżenie skóry i zachowanie jej kondycji

Aminokwasy to składniki naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor), który znajduje się w warstwie rogowej skóry i odpowiada za jej nawilżenie. Dzięki temu aminokwasy mają korzystny wpływ na kondycję skóry. Mają one zdolność do wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania jej w naskórku, co przyczynia się do nawodnienia skóry.

Kolagen i elastyna, które są głównymi budulcami organizmu, również zawierają aminokwasy, w tym glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Te aminokwasy są niezbędne do utrzymania odpowiedniej struktury skóry, a ich niedobór może prowadzić do osłabienia struktury skóry i powodować problemy z jej elastycznością oraz sprężystością.

Aminokwasy – składniki wspomagające odnowę skóry i hamujące procesy starzenia się

W produktach do mezoterapii działanie aminokwasów ma na celu poprawę gęstości skóry, odnowę i naprawę tkanki, której rusztowanie białkowe zostało uszkodzone działaniem czynników zewnętrznych oraz wewnątrzpochodnych. Aminokwasy stanowią „cegiełki” budujące białka macierzy skóry, a także pobudzają czynność fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu

Arginina
Arginina odpowiada za prawidłowe nawilżenie naskórka. Prawdopodobnie bierze też udział w produkowaniu składników naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Wzmacnia i regeneruje uszkodzoną barierę ochronną. Arginina posiada działanie antyoksydacyjne, zwiększając produkcję tlenku azotu (NO).

Prolina
Prolina ma najwyższą zdolność wiązania wody spośród aminokwasów, przez co wpływa nawilżająco, ponadto jest głównym składnikiem tkanki łącznej, która wymaga ciągłej syntezy kolagenu dla prawidłowego funkcjonowania skóry.

Glicyna
Glicyna jest silnym antyoksydantem, który działa nawilżająco i wzmacniająco na naskórek. Innymi aminokwasami o zdolnościach nawilżających są alanina i seryna.

Glutation
Glutation jest tripeptydem, który posiada właściwości antyoksydacyjne. Powoduje on depigmentację poprzez blokowanie tyrozynazy i zmniejsza tworzenie melaniny, co ma szczególnie pozytywny efekt w wypadku skóry z przebarwieniami. Bierze również udział w regeneracji innych drobnocząsteczkowych antyoksydantów, a także uczestniczy w procesach naprawy uszkodzonych białek, lipidów oraz kwasów nukleinowych.

Lizyna
Lizyna to organiczny związek chemiczny, aminokwas, czyli budulec białek. Lizyna spełnia funkcje nawilżające i wzmacniające, a dodatkowo stymuluje regenerację tkanek, jako jeden ze składników kolagenu. Pozytywnie wpływa na elastyczność i dobrą kondycję skóry. Wspomoże leczenie trądziku. Popularnym zastosowaniem lizyny jest przyjmowanie jej w przypadku nawracającego wirusa opryszczki. W dużej ilości substancja ta działa antywirusowo i antybakteryjnie, a tym samym wspiera naszą odporność. Przyspiesza gojenie, dzięki czemu pozwala uchronić skórę przed powstawaniem nieestetycznymi przebarwieniami.

Połączenia aminokwasów to peptydy. Jakie peptydy są najbardziej pożądane w produktach do mezoterapii?

Acetyl tetrapeptide-5 to peptyd o niskiej masie cząsteczkowej, który posiada zdolność penetracji w głębsze warstwy skóry. Peptyd ten wpływa na regulację mikrokrążenia oraz redukcję obrzęków spowodowanych nagromadzeniem płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry wokół oczu, gdzie stymuluje aktywność fibroblastów oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Acetyl hexapeptide-8 to syntetyczny peptyd niskocząsteczkowy z grupy biomimetycznych peptydów typu botox-like. Peptyd ten działa poprzez uwalnianie acetylocholiny i jej wiązanie z receptorami, co prowadzi do relaksacji mięśni mimicznych i zmniejszenia intensywności powstawania zmarszczek.

Dipeptyd-2 to jeden z najmniejszych peptydów, składający się z tryptofanu i waliny. Peptyd ten wpływa na syntezę białek oraz pobudza krążenie limfatyczne, co pozwala na zmniejszenie obrzęków i zredukowanie widoczności zmarszczek. Ponadto, dipeptyd-2 działa łagodząco na podrażnienia skóry.

Palmitoil Pentapeptyd-4 to peptyd z grupy peptydów sygnałowych. Peptyd ten stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu typu I i IV, glikozaminoglikanów oraz fibronektyny, co prowadzi do poprawy kondycji skóry oraz redukcji zmarszczek. Dodatkowo, peptyd ten działa odmładzająco na mieszki włosowe i pomaga ograniczyć wypadanie włosów.

Łączenie aminokwasów i peptydów jest korzystne, ponieważ pozwala na stworzenie produktów do pielęgnacji skóry o różnych działaniach i właściwościach.

Działania prewencyjne: jak stosowanie peptydów i aminokwasów może pomóc w zwalczaniu skutków starzenia się skóry

Nasza skóra potrzebuje ciągłej stymulacji, aby zachować zdrowy i promienny wygląd. Ilość peptydów, aminokwasów, kolagenu, wytwarzanych przez nasz własny organizm z każdym rokiem maleje. Wpływa to na pogorszenie się kondycji naszej skóry. Staje się wiotka, przesuszona. Aby spowolnić procesy starzenia, warto zaplanować działania prewencyjne. Pomogą w tym wizyty u specjalisty. Zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej takie jak np. mezoterapia igłowa pomogą dostarczyć skórze odpowiednią ilość peptydów, aminokwasów oraz licznych składników aktywnych o dobroczynnym działaniu. Przyczynią się do silnej przebudowy, rewitalizacji skóry. Wspomogą produkcję włókien kolagenowych, poprawią nawilżenie skóry. Aminokwasy i peptydy będące składnikami preparatów zabiegowych to doskonała propozycja zarówno dla osób dojrzałych, które chcą poprawić kondycję swojej skóry oraz dla osób znacznie młodszych, które chcą zadziałać profilaktycznie i dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

 

 

Zadaj pytanie
Oceń nas!