ACNE TARDA – trądzik osób dorosłych

Czym jest Acne Tarda i jak się objawia?

Schorzenie nosi nazwę trądziku wieku dojrzałego. To zmiany skórne, które pojawiają się u osób po 25 roku życia, a nawet znacznie dojrzalszych. Lokalizacja zmian jest inna, niż w przypadku trądziku młodzieńczego. Wypryski i zaskórniki pojawiają się w strefie U. Jest to charakterystyczny obszar obejmujący boki twarzy, brodę, żuchwę i szyję. Sporadycznie,  zmiany występują też na czole. Nie ma jednorodnego obrazu klinicznego. Miewa postać cery łojotokowej z predyspozycjami do tworzenia się zaskórników. Może mieć postać grudkowo-krostkową, ropną bądź formę zapalenia skóry. Zwykle zmiany są umiejscowione głęboko. Charakteryzują się dużą bolesnością. Goją się trudno, pozostawiając wiele blizn i przebarwień.  Zaskórniki i grudki bywają  mocno zaczopowane i są oporne na typowe leczenie złuszczające. Nieleczony trądzik młodzieńczy, może w przyszłości przeistaczać się w trądzik osoby dorosłej.

Co wpływa na powstawanie Acne Tarda?

Choroba jest określana mianem cywilizacyjnej. Dotyka coraz większe grono osób, szczególnie społeczeństwa zamieszkujące wysoko rozwinięte rejony świata. Znacznie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn. Wykwity charakterystyczne dla Acne Tarda są konsekwencją wielu czynników, zarówno endo- jak i egzogennych.

Podłoże tej dolegliwości jest uwarunkowane wieloma czynnikami: wrodzonymi, genetycznymi, środowiskowymi. Zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi, spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, pełnej konserwantów – sprzyja trądzikowi osób dorosłych. Na pogorszenie się stanu cery wpływ mają: choroby tarczycy, zażywane leki np. przeciwpadaczkowe, kortykosteroidy.

  • Duże znaczenie ma  insulinooporność. Wpływa na zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę, która powoduje pobudzenie jajników do produkcji androgenów. Ich działanie sprzyja zanieczyszczeniu skóry.
  • Trądzik osób dorosłych pojawia się u osób, które mają choroby tarczycy. Niedoczynność zwiększa potliwość. Prowadzi to do nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych i zatykania się porów – to idealne warunki do rozmnażania dla bakterii beztlenowych.
  • Wpływ na zanieczyszczanie się skóry w strefie U ma nadmiar testosteronu, występujący np. w zespole policystycznych jajników. Zdarza się też, że poziom testosteronu jest w normie – wtedy przyczyna problemów ze skórą może tkwić w niedoborze estrogenów lub w niedoborze czynników wiążących testosteron.
  • Stresujący tryb życia przyczynia się do pogarszania wyglądu cery oraz nasilania zmian trądzikowych. Stres oznacza zwiększoną produkcję kortyzolu, co pobudza androgeny do produkcji łoju. Ponadto wpływa na wydzielanie neuromediatorów prozapalnych.

Jakie zabiegi kosmetologiczne przyczynią się do walki z trądzikiem?

Zabiegi dedykowane dla osób z Acne Tarda mają na celu oczyszczenie, odblokowanie porów. Zatem, warto wybierać zabiegi złuszczające. W fazach dużego zaostrzenia się zmian i pojawiania się dużych stanów zapalnych warto wybierać np. zabieg oksybrazji. Działanie zabiegu  spotęguje  pielęgnacja kosmetykami z mikrosrebrem lub kwasem laktobionowym – łagodząc stan zapalny. Terapia kosmetologa jest nastawiona głównie na  działanie antybakteryjne, kojące.

W przypadku nasilonych zmian grudkowo-krostkowych, doskonałe rezultaty przyniosą zabiegi eksfoliacji kwasami, mikrodermabrazja diamentowa lub terapie łączone. Spersonalizowane do potrzeb klienta. Możliwości terapeutycznych jest wiele. Najważniejsza jest systematyczność, poznanie przyczyny problemu. Istotne jest zdyscyplinowanie klienta, który będzie stosował się do zaleceń pozabiegowych. Sumiennie wykonywanie domowej rutyny pielęgnacyjnej, opracowanej przez specjalistę, ma ogromy wpływ na poprawę cery.

Rekomendowane zabiegi:

  • Eksfoliacja kwasami
  • Oczyszczanie wodorowe
  • Oksybrazja
  • Laseroterapia
  • Mikrodermabrazja diamentowa
  • Peeling kawitacyjny i Sonoforeza

 

Pamiętaj, że możesz się umówić na konsultację do naszych specjalistów. Stworzą plan działań kosmetologicznych i dobiorą zabiegi do potrzeb Twojej skóry !

Poznaj naszych specjalistów i umów się na wizytę!

Zadaj pytanie
Oceń nas!