Codzienna rutyna pielęgnacyjna – jakie kroki nie mogą zostać pominięte?

Dbanie o skórę to nie tylko kwestia urody, ale także zdrowia. Codzienna rutyna pielęgnacyjna może znacząco wpłynąć na kondycję naszej skóry i zapobiec wielu problemom.

Jakie kroki nie mogą zostać pominięte w naszej codziennej pielęgnacji?

1.OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA SPF 50

Jednym z nadrzędnych kroków w codziennej pielęgnacji skóry jest ochrona przeciwsłoneczna. Promieniowanie UV stanowią istotne zagrożenie, prowadząc do procesu fotostarzenia, poparzeń słonecznych oraz, co istotniejsze, zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Dlatego niezmiernie istotne jest regularne stosowanie kremu z filtrem – SPF 50, zwłaszcza w okresie letnim lub w dni, gdy nasza skóra jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne.

Kosmetyki, które warto wybrać:

RADA:
Krem z filtrem powinnaś nakładać na oczyszczoną twarz. Najpierw nałóż swoje ulubione serum i krem. Poczekaj, aż się wchłonie. Następnie nałóż krem z SPF 50. Należy zaaplikować go mniej niż 1 ml (orientacyjnie to ½ małej łyżeczki). Następnie, na tak przygotowaną skórę możesz nałożyć makijaż.

2. UNIKANIE AGRESYWNYCH KOSMETYKÓW

Kosmetyki o zbyt intensywnym działaniu mogą uszkodzić naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, prowadząc do jej przesuszenia i podrażnień. Wybierając produkty do codziennej pielęgnacji, zwracajmy uwagę na ich delikatność oraz zgodność z typem skóry. Starajmy się unikać kosmetyków o zbyt agresywnym działaniu, aby nie zakłócić naturalnej równowagi skóry.

Pamiętaj, aby unikać toników i kosmetyków, które mają w składzie alkohol! Kiedy skóra jest nadmiernie przesuszona, efekt jest odwrotny do zamierzonego. Może być zaczerwieniona, uwrażliwiona. Mechanizm obronny skóry zaczyna produkować nadmierne ilości sebum. Jeśli przesuszysz skórę mieszaną lub tłustą, w konsekwencji staje się jeszcze bardziej błyszcząca i tłusta.

W swojej pielęgnacji domowej wybieraj peeling enzymatyczny zamiast peelingu gruboziarnistego. Będzie tak samo skuteczny, a znacznie delikatniejszy i bezpieczniejszy dla skóry. Zachowaj umiar, jeśli stosujesz kremy na noc z kwasami lub retinolem. Pamiętaj, aby kurację rozpoczynać od najniższych stężeń, stopniowo przyzwyczajając skórę.

RADA:
Pamiętaj o zachowaniu umiaru, mniej znaczy więcej. Testowanie i nakładanie zbyt dużej ilości kosmetyków na skórę nie jest wskazane. Najlepszym sposobem jest obserwacja skóry i dopasowanie tego rodzaju kosmetyku, którego Twoja cera potrzebuje w danym momencie. Dobierz odpowiednią pielęgnację. Jeśli potrzebujesz porady odnośnie pielęgnacji domowej, warto udać się na profesjonalną konsultację do kosmetologa.

3. UTRZYMANIE ODPOWIEDNIEGO POZIOMU NAWODNIENIA

Picie odpowiedniej ilości wody to kluczowy element utrzymania prawidłowego nawodnienia skóry. To niestety często pomijane zagadnienie, prowadzące do problemów z odwodnieniem skóry, które może manifestować się w postaci suchości, łuszczenia się czy podrażnień. Regularne picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla zachowania elastyczności i sprężystości skóry.

RADA:
Aby, zapewnić skórze właściwe nawilżenie od wewnątrz, powinniśmy pić odpowiednią ilość wody, czyli około 2-3 litrów dziennie.

4. DOKŁADNY DEMAKIJAŻ

Demakijaż to proces, który wiele osób bagatelizuje lub wykonuje go niewystarczająco starannie. Pozostawienie resztek makijażu na skórze twarzy może prowadzić do zaczopowania się porów. W dalszej konsekwencji mogą powstawać stany zapalne oraz niedoskonałości. Warto zatem poświęcić czas na odpowiedni proces demakijażu, używając specjalnych produktów dedykowanych do usuwania makijażu.

Skórę przemywaj do momentu, aż wacik kosmetyczny będzie biały. Warto stosować do demakijażu i mycia twarzy kilku produktów takich jak: płyn micelarny, mleczko kosmetyczne lub łagodna pianka myjąca. Pamiętaj o częstym zmienianiu ręcznika lub wycierania twarzy w jednorazowy ręcznik włókninowy.

RADA:
Pamiętaj o dokładnym usunięciu makijażu z okolic oczu, używając specjalnych preparatów do demakijażu oczu.

5. STOSOWANIE SERUM NOCNEGO Z BOGATĄ ZAWARTOŚCIĄ SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH

Serum na noc to kluczowy element nocnej pielęgnacji skóry. Bogate w składniki aktywne, serum wspomoże procesy regeneracji skóry podczas snu. Wybieraj produkty, które zawierają witaminy i antyoksydanty, aby wspomagać procesy naprawcze i odnowę komórek skóry.

RADA:
Kiedy aplikujesz serum nocne z bogatą zawartością składników aktywnych, pamiętaj o delikatnym masażu twarzy. To nie tylko relaksujące, ale także pobudza krążenie krwi, co może zwiększyć skuteczność serum. Unikaj jednak zbyt mocnego nacisku, aby nie drażnić skóry. Masaż twarzy potrafi zdziałać cuda. Możesz wprowadzić do swojej pielęgnacji rollery lub kamień gua sha. Codziennie wieczorem wykonywana face joga to doskonała metoda anti aging.

6. KREM POD OCZY

Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i wrażliwa na procesy starzenia się. Z tego powodu nie możemy zaniedbywać pielęgnacji tego obszaru. Regularne stosowanie kremu pod oczy pomaga w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek i utrzymuje skórę wokół oczu nawilżoną i elastyczną.

RADA:
Delikatnie nakładaj krem pod oczy, omijając bezpośrednio powieki.

Nie zapominaj, że systematyczność w pielęgnacji skóry jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych efektów!

#codziennapielegnacja  #ochronaspf  #krempodoczy  #pielęgnacjaskóry  #serum

Zadaj pytanie
Oceń nas!