Makijaż permanentny

Makijaż permanentny – przygotowanie do zabiegu i pielęgnacja

Może wydawać się, że makijaż permanentny to z pozoru łatwy zabieg, a jego efekty zależą tylko i wyłącznie od umiejętności i doświadczenia linergisty. Nic bardziej mylnego. Mało kto wie, że dużą rolę w ostatecznym wyglądzie naszej pigmentacji odgrywa przede wszystkim odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz prawidłowa pielęgnacja miejsc poddanych zabiegowi. W przeciwnym razie nawet najlepszy specjalista nie zdoła osiągnąć pożądanego efektu.

Jeżeli więc zdecydowałaś się wykonać sobie makijaż permanentny, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że Twój makijaż będzie prezentował się doskonale.

Przygotowanie do zabiegu

Pierwsza część Twojego zadania zaczyna się już, przed przyjściem do gabinetu kosmetycznego. O czym musisz pamiętać?

Informacje ogólne

 • W dniu zabiegu nie spożywaj używek rozrzedzających krew takich jak: kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyzujące, leki przeciwbólowe)
 • Na zabieg zaleca się przyjść w makijażu dziennym (ułatwi to osobie wykonującej zabieg ocenę aspektów wizażowych- dobór koloru, kształtu)

Makijaż permanentny BRWI

 • Ostatni zabieg regulacji i farbowania brwi lub rzęs henną powinien zostać wykonany na min. 2 tyg przed przystąpieniem do zabiegu.

Makijaż permanentny USTA

 • Od ostatniego wypełniania ust należy odczekać min. miesiąc!
 • Jeśli masz tendencję do pojawiania się opryszczki zabezpiecz się przed zabiegiem.
 • Przed makijażem permanentnym ust należy zadbać o ich nawilżenie. Wykonaj na 2-3dni przed delikatny peeling.

Makijaż permanentny KRESKI

 • Zrób sobie przerwę od stosowania odżywek do rzęs. Od odstawienia należy odczekać minimum miesiąc.
 • Należy zrezygnować z aplikacji sztucznych rzęs. Ściągnąć na tydzień przed przystąpieniem do zabiegu.

Zalecenia dla modelek

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Mimo iż makijaż permanentny to bardzo powszechny i bezpieczny zabieg, należy pamiętać, że jak w przypadku każdej usługi kosmetycznej istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość wykonania pigmentacji.

Główne przeciwwskazania to:

 • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
 • uszkodzenia lub choroby skóry w obrębie planowanego zabiegu
 • ciąża oraz okres laktacji (znieczulenie, barwniki, stres, leki przeciwwirusowe,infekcje
 • nowotwór (u osób chorujących na nowotwory, w wyniku chemioterapii jest większa podatność na infekcje)
 • stany zapalne
 • nieustabilizowana cukrzyca (problem z krzepliwością krwi, zaburzenie percepcji odczuwania, skłonność do infekcji)
 • Leki sterydowe
 • Leki i używki rozrzedzające krew
 • aktywna opryszczka
 • przedłużone rzęsy (przy pigmentacji kreski)
 • świeżo wypełnione usta (przy pigmentacji ust)
 • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej takie jak: kwas hialuronowy, botox, silne zabiegiliftingujące oraz złuszczające.
 • Choroby tarczycy – nieustabilizowane
 • problemy z krzepliwością krwi
 • Intensywna opalenizna
 • Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen)

Makijaż permanentny – pielęgnacja po zabiegu

Jeśli mamy już wykonany makijaż permanentny musimy wiedzieć jak o niego zadbać! Pielęgnacja po zabiegowa pigmentacji jest niezwykle ważna i to właśnie od niej w dużej mierze zależy efekt całego zabiegu.

Pierwsze dni po zabiegu – informacje ogólne
W ​pierwszych dniach od wykonania zabiegu zachodzą najważniejsze procesy regeneracji naskórka, których nie możemy zakłócać. Pełne zagojenie skóry tr​w​a około miesiąc, czasami dłużej. Makijaż zawsze bezpośrednio po zabiegu jest przeryso​w​any i karykaturalny. Może także pojawić się asymetria, która często jest wynikiem opuchlizny.

Spokojnie! Około 5-10 dnia kolor blednie nawet o 50% nasycenia wyjściowego, więc nie stresujmy się, kiedy po upływie około tygodnia, nie ma śladu po naszej pigmentacji. Kolor w skórze stabilizuje się około 40 dni.

Po tym czasie dopiero jesteśmy w stanie ocenić efekty zabiegu. Korekta może być wykonana po upływie min 1 miesiąca. ​W ​przypadku niestosowania się zaleceń po zabiegowych efekt może nie spełniać oczekiwań.

Pielęgnacja pozabiegowa

Przez pierwsze 24 godz – zakaz spożywania alkoholu, aspiryny oraz napojów zawierających kofeinę

Przez pierwsze 7 dni – całkowity zakaz wykonywania makijażu w obszarze pigmentacji. Bezwzględny zakaz stosowania kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych zawierających substancje aktywne. ​Z​akaz drapania, tarcia, odrywania strupków. Zakaz wykonywania aktywności fizycznej. Nie dopuszczaj do ​wysuszenia oraz mocnego opalania pigmentowanej skóry. Unikaj agresywnych peelingów w miejscu makijażu.

Przez 21 dni od zabiegu – całkowity zakaz opalania oraz solarium. Całkowity zakaz korzystania z basenu oraz sauny. Całkowity zakaz wykonywania henny w przypadku p​i​pigmentacji brwi.

Pielęgnacja poszczególnych partii

Brwi
Po wykonanej pigmentacji brwi należy 2-3 razy dziennie przemywać je przegotowaną wodą.​​
Krem stosuj tylko i wyłącznie w momencie pojawienia się dyskomfortu – bardzo cienka warstwa Nano Pmu Silve + E.

Usta
W pierwszych dniach unikaj przede wszystkim ostrych i gorących potraw oraz napoi. Nie skub pojawiających skórek.Przemywaj usta przegotowaną wodą. Smarujemy je kremem Nano Pmu Silver + E.

Kreski:
Delikatnie przemywaj oczy przegotowaną wodą. ​W ​momencie kiedy pojawi się suchość powieki, zastosuj krem Nano Pmu Silver + E.

UWAGA! W PRZYPADKU NIE STOSOWANIA SIĘ DO PIELĘGNACJI, MOGĄ WYSTĄPIĆ ODBARWIENIA

Jak widzisz procedury związane z pielęgnacją makijażu permanentnego oraz przygotowaniem do zabiegu nie są zbytnio skomplikowane. Dlatego też stosowanie ich nie powinno sprawić Ci żadnych trudności. Może to małe, często niezauważalne kroki jednak dla efektu Twojej pigmentacji mają one ogromne znaczenie. Po wykonanym zabiegu koniecznie poproś swojego linergistę o przedstawienie zaleceń związanych z procesem gojenia. Jeżeli w trakcie okresu regeneracji będziesz miała jakiekolwiek pytania lub problemy, nie działaj na własną rękę! Koniecznie skontaktuj się ze swoim specjalistą.