Zabieg przedłużania rzęs – czy należy się go obawiać?

Zabieg przedłużania rzęs – czy należy się go obawiać?

Do coraz większego trendu możemy z powodzeniem zaliczyć zabieg przedłużania rzęs. Jest on już na tyle popularny, że do wielu stylistek należy się umawiać z dość dużym wyprzedzeniem. Jednak w miarę jak rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi, rośnie też liczna stylistek. Bywa niestety tak, że coraz większa liczba stylistek nie współgra z ich profesjonalizmem. Dlatego też wiele Pań zraża się do tego rodzaju zabiegu i więcej go nie powtórzy. W celu dokładnego omówienia tematu, musimy zacząć od początku. Przede wszystkim należy przyswoić podstawową wiedzę o rzęsach, która pomoże nam w decyzji o wykonaniu tego zabiegu. Poniżej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym możesz ocenić, czy to tak naprawdę przedłużanie rzęs może Ci zaszkodzić i na co zwracać szczególną uwagę.

W tym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje takie jak:

  • Jaką rolę pełnią rzęsy?
  • Jak dobrać grubość sztucznych rzęs?
  • Przedłużanie rzęs – reakcja alergiczna
  • Higiena podczas zabiegu
  • Jak wybrać najlepszą stylistkę rzęs?
  • Jak dbać o przedłużone rzęsy?
  • Co robić gdy sztuczne rzęsy wypadają?

 

Budowa rzęs

Zacznijmy od ich budowy. Rzęsy jak każdy włos na ciele człowieka składają się z korzenia (niewidocznego dla nas) oraz łodygi (która wystaje ponad powierzchnię skóry). Osadzone są w mieszku włosowym, na którego końcu znajduje się brodawka dostarczająca rzęsom wszelkich witamin oraz składników potrzebnych do wzrostu. Tak jak już wspomniałam, jak każdy włos na naszym ciele rzęsy są naturalnymi polimerami. Oznacza to, że składają się głównie z protein (białek) takich jak melanina i keratyna orz w bardzo małej ilości wody. Aktualnie rzęsy pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Jednak należy pamiętać, że z anatomicznego punktu widzenia chronią nasze oczy przed wszelkimi zanieczyszczeniami, przed przedostaniem się do oka kurzu, pyłków, owadów oraz zapobiegają częściowo ślepocie śnieżnej.

Sprawą oczywistą jest, że rzęsy wypadają i czy są przedłużane, czy nie w pewnym momencie po prostu wypadną. Naturalna rzęsa żyje ok. 3 miesiące, począwszy od jej powstania w mieszku włosowym do obumarcia komórki włosa i wypadnięcie. Codziennie w tym naturalnym cyklu życia włosa tracimy ok. 2-3 rzęsy, a więc na tydzień wychodzi nawet od 28 do 42 włosów. Należy o tym pamiętać, ponieważ wiele dziewczyn mylnie twierdzi, że to stylistka osłabiła ich rzęsy i nadmiernie one wypadają.

Jak dobrać grubość sztucznych rzęs?

Kolejną ważną informacją są grubości rzęs sztucznych. Tak dokładnie każda metoda charakteryzuje się swoimi grubościami. Tak jak przy 1:1 zastosujemy 0,15 oraz 0,10, tak przy coraz większych metodach będziemy stopniowo przechodzić na cieńsze rzęsy takie jak 0.07 0.05 0.03. Należy zapamiętać, że im więcej rzęs w kępce tym muszą być one lżejsze. I w tym punkcie wiele stylistek sobie nie radzi lub idzie na skróty, co za tym idzie, robią one mało profesjonalne prace. Niektóre Panie wybierają grubsze rzęsy nieprzeznaczone do metody, którą będą wykonywać. Wszystko po to, aby efekt był szybszy, wtedy poświęci ona mniej czasu i zużyje mniej produktu. Nie tędy droga! Właśnie dlatego każda stylizacja ma przypisaną swoją grubość, aby nie niszczyć naszych naturalnych rzęs. Przez źle dobraną stylizację zbyt ciężką, źle wykonaną cierpią nasz rzęsy naturalne. Obciążone takim ciężarem nie dają rady i po prostu wypadają.

Przedłużanie rzęs – reakcja alergiczna

Istnieje też możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na klej. Zawsze, jeżeli klienta zgłasza, że ma problemy z kosmetykami bądź już kiedyś wystąpiła u niej taka reakcja przy zakładaniu rzęs, należy wykonać próbę uczuleniową. Pozwoli ona stwierdzić czy możemy przystąpić do zabiegu. Jednak należy pamiętać, że nawet przy najlepszym kleju istnieje ryzyko wystąpienia alergii. Dlatego też stylistka rzęs nie jest za to odpowiedzialna. W takim wypadku należy niezwłocznie ściągnąć rzęsy i udać się do lekarza pierwszego kontaktu możliwe, że wdrożona zostanie antybiotykoterapia.

Higiena podczas zabiegu

Także przestrzeganie podstawowych zasad higieny w miejscu pracy może wpłynąć na aplikację. Niestety wiele stylistek pomija bardzo ważny fakt, jakim jest sterylizacja oraz dezynfekcja narzędzi nie wspominając już o produktach jednorazowych. Faktem jest, że pęset przeznaczonych do stylizacji rzęs nie należy sterylizować, ponieważ tracą one swój „idealny styk”. Jednak po każdej klientce należy je zdezynfekować. Można przy pomocy myjki ultradźwiękowej czy za pomocą chusteczek nasączonych alkoholem. Niestety klientki, które nie dbają o rzęsy, są w stanie „wyhodować” w nich wiele bakterii dlatego ważna jest dezynfekcja używanych narzędzi.

Jeszcze jednym ważnym aspektem są warunki, jakie należy spełniać, aby klej działał prawidłowo. Bywa tak, że Panie nie sprawdzają jakie warunki atmosferyczne panują w pomieszczeniu, w którym będzie wykonywana aplikacja (tu przyda się termometr i higrometr do badania temperatury i wilgotności powietrza). Jest to bardzo ważne, ponieważ dany klej ma ściśle określone przez producenta warunki, w jakich jego praca jest idealna. Szczególnie latem należy na to zwrócić uwagę, gdy temperatura jest naprawdę wysoka a wilgotność niska. W takich momentach nasz klej może „wiązać się” znacznie szybciej niż byśmy oczekiwały i aplikacja następnego dnia może kolokwialnie mówiąc posypać się.

Jak wybrać najlepszą stylistkę rzęs?

Przy wyborze stylistki rzęs kierujmy się też jej doświadczeniem, a także sprawdzajmy, na jakich produktach pracuje. Każda z Pań powinna nam udostępnić przebyte przez nią szkolenia, okazać portfolio stworzonych przez siebie prac oraz zaprezentować, na jakich produktach będzie tworzyła naszą aplikację. Produkty zawsze w razie wątpliwości możemy sprawdzić w internecie – poszukać informacji na ich temat oraz ich gwarancję jakości. Jednak nie zawsze wina leży po stronie stylistki rzęs!

Jak dbać o przedłużone rzęsy?

Tak co dziwne nie tylko Pani wykonująca zabieg może doprowadzić do nieprawidłowej aplikacji, ale także my klientki. I to niestety też bywa nagminne. Mając nowe przedłużone rzęsy, musimy stosować się do zaleceń stylistki. To znaczy: przez 24h nie moczymy rzęs, nie przebywamy w pobliżu pary wodnej, w tym wypadku odpada także basen, sauna czy siłownia. Nie tuszujemy rzęs, staramy się unikać cieni do powiek, nie używamy zalotki, nie zmywamy powiek płynami, które są dwufazowe (to znaczy, że jedna z faz jest olejowa). Staramy się nie dłubać przy rzęsach, nie pocierać ich, a już w żadnych wypadku ich wyrywać.

Co robić gdy sztuczne rzęsy wypadają?

Każdą nieprawidłowość, która nas zaniepokoi, powinnyśmy zgłaszać stylistce, która wykonywała aplikację. Nie należy próbować samemu rozwiązywać problemu a tym bardziej nie szukać opinii w internecie, ponieważ tam natkniemy się na wiele nieprawdziwych informacji. Wiele dziewczyn jednak nie przestrzega tych podstawowych zasad i bardzo często tuszuje rzęsy lub w miejsce „przerzedzone” dokleja swoje kępki. Skutkuje to zniszczeniem aplikacji i żadna stylistka nie będzie w stanie tego uratować, w takiej sytuacji należy ściągnąć całość i zacząć nowy set od początku.

Należy też pamiętać, że w przypadku kiedy my źle potraktujemy rzęsy, możemy przyczynić się do ich szybszego wypadania, a także do ich naruszenia. Może to skutkować ich wyrwaniem nieostrożnym czy też celowym. W takich przypadkach winę ponosimy my same.

Podsumowując, sztuczne rzęsy mogą być naszym sprzymierzeńcem. Mogą ułatwić nam codzienny makijaż, sprawić, że będzie on znacznie szybszy, a także poprawić nasze samopoczucie w przypadku gdy od lat zmagamy się z krótkimi bądź prostymi rzęsami. Jednak należy pamiętać, że każdą aplikację należy starannie dbać. Zawsze powinnyśmy dostać kartkę z zaleceniami tak, aby w razie czego, wrócić do niej na spokojnie przeczytać i przeanalizować. Każda stylistka powinna nas także zaopatrzyć w specjalną przeznaczoną tylko dla nas szczoteczkę, którą będziemy mogli dbać o naszą aplikację.

Pamiętajmy, że wina za złą aplikację może leżeć po obydwóch stronach. Dlatego też, zanim przejdziemy do oceniania innych, oceny stylizacji i jej trwałości zastanówmy się, czy aby na pewno spełniłyśmy wszystkie warunki przy pielęgnacji. Uważam, że starannie wykonane, nieprzesadzone, nieposklejane i uważnie dobrane rzęsy mogą tylko uwydatnić naszą urodę. Dlatego też nie powinnyśmy się bać tego zabiegu. Warto jednak zawrócić uwagę na to, jaki salon wybieramy i jaką stylistkę, ponieważ to już połowa sukcesu.

Joanna Nawotka