Laser Q-Switch

Wybór lasera do usuwania tatuażu/PMU

Najczęściej wybieranym typem lasera przeznaczonym do usuwania niechcianego tatuażu i makijażu permanentnego jest laser neodymowo-yagowy typu Q-switch lub pikosekundowy. Długość fali rekomendowana do wykonywania tego zabiegu to 1064 nm w przypadku pigmentacji ciemnymi barwnikami oraz 532 nm, jeżeli zastosowany pigment jest kolorowy. Jednak jak spośród wszystkich modeli urządzeń na rynku wybrać ten jeden idealny dla naszych potrzeb sprzęt?

Pierwszą kwestią i często pomijaną przy wyborze urządzenia są gabaryty sprzętu. Jeżeli dysponujesz małym pomieszczeniem, gdzie ma zostać umieszczony laser warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Duże urządzenia wymagają większej powierzchni, co może stwarzać problem w małym salonie. Poszczególne modele różnią się między sobą wymiarami, które zazwyczaj podaje producent. Wielkość urządzenia często powiązana jest także z jego wydajnością – jeżeli planujemy ciągłą pracę na laserze np.7-8h dziennie warto zainwestować w większe urządzenie, gdzie chłodzenie będzie wydajniejsze. Lasery typu Q-switch oraz pikosekundowe dysponują mieszanymi systemami chłodzenia – wodą, powietrzem oraz opcjonalnie półprzewodnikiem. Większe gabarytowo urządzenia mieszczą w sobie większy depozyt wody, co sprawia, że ich chłodzenie jest wydajniejsze. Mogą one pracować dłużej, bez wymaganych przerw.

Ważną kwestią na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego sprzętu jest także jego moc. Moc jaką należy wybrać jest uzależniona od tego jaką funkcje ma pełnić laser w naszym salonie. Jeżeli chcemy delikatnie rozjaśniać nieudane makijaże permanentne oraz rozjaśniać tatuaże, po to, aby wykonać na nich cover – wystarczy nam sprzęt o mniejszej mocy. Jeżeli laser ma służyć do całkowitego usuwania tatuażu, a także usuwania makijażu to należy zdecydować się urządzenie o większej mocy. Wyjściowa moc urządzenia powinna oscylować w okolicy 600-800 W.

Każde z urządzeń zarówno typu Q-switch, jak i pikosekundowego posiada określoną przez producenta żywotność. Określa ją orientacyjna ilość strzałów np. 500 tys., po wykorzystaniu tej ilość strzałów należy wymienić w urządzeniu głowicę. Licznik strzałów, czyli tak naprawdę wskaźnik zużycia naszego urządzenia powinien znajdować się na interfejsie lub bezpośrednio zlokalizowany na głowicy. W momencie zakupu laser powinien mieć wykonane kilkaset strzałów – wynika to z testowania działania sprzętu przed jego sprzedażą.

Oprócz opcji laserowego usuwania makijażu oraz tatuażu urządzenia często posiadają również opcję wykonywania zabiegów takich jak: peeling węglowy lub laserowe odmładzanie skóry. Warto zastanowić się, czy nie rozszerzyć menu zabiegowego salonu właśnie o te usługi. Do wykonywania zabiegu peelingu węglowego służy filtr 1320 nm, z kolei za laserowe odmładzanie skóry odpowiada filtr 755 nm. Przed zakupem sprzętu należy sprawdzić czy dystrybutor wyposaża swoje urządzenie w te właśnie filtry. Warto zaznaczyć, że nie każde urządzenie dysponuje kompletem filtrów i nie każdy laser możne wykonać wszystkie wymienione powyżej zabiegi.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak przede wszystkim rodzaj lasera. Na rynku kosmetycznym prym wiodą obecnie lasery pikosekundowe. Różnią się one jedynie czasem trwania impulsu od lasera nanosekudnowego. W przypadku lasera nanosekundowego typu Q-switch czas impulsu liczony jest w nanosekundach, a przy laserze pikosekundowym – adekwatnie w pikosekundach. Przy wyborze należy pamiętać o tym, że to nie rodzaj impulsu usuwa pigment, a moc, zarówno ta wyjściowa, jak i parametry ustawione przez operatora.

Przy wyborze lasera należy zatem kierować się jego mocą, gabarytami, a przede wszystkim tym, do jakich zabiegów chcemy go wykorzystać. Jednak nawet najlepszy sprzęt bez wiedzy osoby, która wykonuje zabieg będzie spełniał odpowiednio swojego zadania. Stawiamy zatem przede wszystkim na solidne szkolenie produktowe przy zakupie urządzenia oraz ciągłe dokształcanie się.