Trychologia

Trychologia jako nowa dziedzina nauki

Trychologia jest stosunkowo nową nauką, zajmującą się problemami skóry głowy oraz kompleksową i właściwą pielęgnacją włosów. Trycholog to ktoś pomiędzy lekarzem, kosmetyczką/kosmetologiem, a fryzjerem. Tak naprawdę ten zawód znajduję się na pograniczu każdego z wyżej wymienionych. Niestety świadomość wśród społeczeństwa na ten temat jest ciągle bardzo mała, a lekarze niechętnie podejmują wyzwanie leczenia, w związku z nagłą bądź stopniową utratą włosów.

Jak trychologia może pomóc Tobie?

W trychologii, zaraz po poznaniu prawidłowej budowy włosa oraz jego funkcjach, kluczowym elementem jest zaznajomienie się z chorobami im towarzyszącymi. Do tych, z którymi najczęściej mamy do czynienia zaliczamy: łupież, łysienie, łojotok, nadmierne wypadanie włosów oraz swędząca/wrażliwa skóra głowy.

Każda z nich ma swój czynnik wywołujący. W celu udzielenia prawidłowej pomocy pacjentowi należy przede wszystkim najpierw zdiagnozować jednostkę chorobową a później podejmować leczenie. Wielu jednak lekarzy czy fryzjerów, bardzo pobieżnie traktuje ten temat. Jedni przepisują znane i stosowane od lat preparaty, które w mniejszym lub większym stopniu pomagają. Drudzy zalecają zmianę szamponu i wizytę u lekarza.

Trychologia cechuje inne podejście do problemu. Najważniejszy jest szczegółowy wywiad razem z serią badań oraz omówienie obrazu uzyskanego przez trichoskop. Dopiero po tak wnikliwej analizie, trycholog jest w stanie omówić z pacjentem dalszy plan leczenia oraz zalecić produkty do pielęgnacji domowej aby podtrzymać efekt.

W trychologii najważniejsze jest aby była przeprowadzona szczegółowa analiza stanu skóry głowy i włosów (z pomocą przychodzi mikrokamera do diagnozy). Bardzo ważny jest również dokładny wywiad z pacjentem i utrzymanie odpowiedniej higieny. Na samym końcu nie można zapomnieć o profesjonalnej pielęgnacji dedykowanymi preparatami.

Włos prawdę Ci powie

Co ciekawe włosy bardzo często wykorzystujemy jako najtrwalszy materiał badawczy  między innymi w dietetyce, medycynie klinicznej czy nawet medycynie sądowej. Dzieje się tak przez zawarte w nim substancje. Utrzymują się one znacznie dłużej – nawet do kilkunastu miesięcy, w porównaniu do krwi czy moczu. To daje szansę na trafne określenie przyczyny problemu.

Trychologia – budowa włosów

Aby zrozumieć funkcjonowanie oraz właściwości włosów, należy znać ich budowę. Większość osób mylnie twierdzi, że najważniejsza ich część jest na powierzchni skóry (czyli włos w widocznej postaci). Jednakże tak naprawdę, najważniejsza część jest pod powierzchnią, tam gdzie dochodzi do wzrostu komórek włosa. Prawidłowo, włos zbudowany jest z łodygi (część widoczna) oraz korzenia (część znajdująca się w skórze). Każda z nich jest od siebie zależna i odgrywa istotną rolę w całym układzie.

Przy łodydze występuje jeszcze jeden podział na rdzeń, korę i osłonkę. W tej części przede wszystkim znajdziemy:

  • komórki barwnikowe (ziarna melaniny), których liczba ma wpływ za kolor włosów;
  • łuski keratyny, odpowiedzialne za kondycję naszych włosów (im ściślej przylegają do siebie tym włos będzie bardziej lśniący i gładszy – nazywane jest to także porowatością);
  • pęcherzyki gazu, które oddają nam siwy lub biały kolor.

Korzeń, znajdujący się w mieszku włosowym, potocznie nazywamy cebulką. Sam mieszek dzielimy na część górną oraz dolną. W części dolnej, czyli macierzy powstają przyszłe komórki włosa zaś w części górnej zachodzą procesy keratynizacji, czyli rogowacenia.

Wewnątrz korzenia możemy się także dopatrzeć pochewki zewnętrznej i wewnętrznej (otaczają one włos). W pochewce zewnętrznej znajduje się miejsce przyczepu mięśnia włosa – jest ono odpowiedzialne także za pobudzanie do wydzielania łoju przez gruczoł.

W przypadku cebulki należy nadmienić, że to właśnie w tym miejscu mamy do czynienia z przyszłymi komórkami tworzącymi włos. Każda cebulka włosa swoim wyglądem przypomina kolbę, jednak z wklęsłą podstawą. Ta podstawa to brodawka włosa. Dokładnie w tym miejscu znajdują się komórki macierzy włosa. Aby przeżyć i prawidłowo rosnąć, odżywiane są przez naczynia krwionośne naszej skóry.

Trychologia

Inne, przydatne informacje na temat włosów

Oprócz budowy,ważnym elementem jest także cykl życia włosa. Wiele osób zna podstawowy podział na: anagen, katagen i telogen ale w ten skład wchodzi także egzogen i kenogen. Fazy cyklu określają nam czy mamy do czynienia z wypadnięciem włosa, jego spoczynkiem lub fazą wzrostu aktywnego.

Niestety, bez użycia specjalistycznego sprzętu, nie jesteśmy w stanie określić danej fazy włosa. Natomiast już przy użyciu mikroskopu z dużym powiększeniem możemy spokojnie to zbadać. Jest to istotne np. przy depilacji laserowej, ponieważ wiązka lasera najpewniej zadziała jeżeli dostanie się do włosa w fazie aktywnego wzrostu – wtedy uszkodzona zostaje cebulka i włosy nie odrastają.

Jest to bardzo skrótowy opis budowy włosa ale na sam początek wystarczający aby zrozumieć jego funkcję i właściwości oraz rozpocząć przygodę z trychologią. Nie jest to łatwa dziedzina, jednakże nabywając odpowiedniej praktyki, w posługiwaniu się trichoskopem, można kompleksowo oceniać stan skóry i trafnie dobierać profesjonalną pielęgnację.

Mezoterapia mikroigłowa na skórę głowy

Zabiegiem, cieszącym się szczególną popularnością jest mezoterapia igłowa, która dzięki zastosowaniu ampułki o doskonale dopracowanym składzie, pozwala znacząco poprawić kondycję włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Preparat wprowadzany jest za pomocą odpowiedniego pistoletu aplikujacego odżywczy koktajl na odpowiednią głębokość skóry.

Postaw na innowacyjność

Trychologia jest stosunkowo nową dziedziną. Dlatego też cały czas pojawiają się odkrywcze badania, artykuły, specjalizacje na kosmetologii czy też produkty, które umożliwiają lepszą walkę z problemem utraty włosów. Jeszcze nie tak dawno sympozja dotyczące trychologii były rzadkością. Aktualnie są one na porządku dziennym, razem z medycyną estetyczną, nowinkami spa czy najnowszymi technologiami. Jeżeli cenisz sobie innowacyjne rozwiązania i poszukujesz sposobów na poszerzenie swojej oferty o rzeczywiście przydatne zabiegi, to koniecznie postaw na trychologię – to specjalizacja przyszłości!

trychologia

mgr. Joanna Nawotka
Kosmetolog