Pedicure leczniczy i właściwa pielęgnacja stóp

Pedicure leczniczy i właściwa pielęgnacja stóp

Problemy stóp , deformacje, ich prawidłowa pielęgnacja to dalej tabu w otaczającym nas środowisku. Choroby stóp są tematem wstydliwym i z tego względu wiele z nas nie podejmuje prawidłowych czynności leczniczych i pielęgnacyjnych, co często wiąże się z pogłębieniem danego problemu.

Pedicure często kojarzony jest jedynie z „upiększeniem” stopy i zabiegiem polegającym na opiłowaniu, skróceniu czy pomalowaniu płytki paznokciowej u stóp.
Niestety coraz więcej osób boryka się z takimi dolegliwościami jak:

 • wrastający czy wkręcający paznokieć,
 • brodawka wirusowa,
 • grzybica,
 • bolesny odcisk
 • liczne modzele.

 

Zatem do kogo możemy się udać , gdy zauważymy pierwsze, wymienione wyżej, niepokojące objawy?

Czym jest podologia?

Podologia , a tym samym podolog – jest to specjalista , który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju chorób stóp i paznokci. Powinien posiadać wiedzę z zakresu skóry i jej przydatków, tkanek miękkich, układu kostnego. Oprócz opracowywania zmian , podolog udziela odpowiednich informacji na temat prawidłowej profilaktyki i pielęgnacji stóp, współpracuje lub kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty (ortopedy, chirurga diabetologa, angiologa, dermatologa, technika ortopedy i innych). Rola podologa jest nieoceniona i często pacjent po wieloletnim borykaniu się z danym problemem, wychodzi z gabinetu z ogromną ulgą .

Zakres działania podologa :

 • Modzele
 • Odciski
 • Wrastające i wkręcające paznokcie
 • Pękające pięty i rozpadliny
 • Grzybica stóp i paznokci
 • Brodawki wirusowe
 • Zakażenia bakteryjne
 • Suchość stóp
 • Nadpotliwość stóp
 • Deformacje stóp i palców
 • Stopa cukrzycowa
 • Stopa sportowca

Pielęgnacja i profilaktyka stóp

Aby wyprowadzić stopę czy paznokcie z danego problemu , jednostki chorobowej, wymagana jest współpraca podologa z pacjentem . Dlatego oprócz zabiegów wykonywanych w gabinecie podologicznym , niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja i profilaktyka. Nieczęsto przez nasze oddziaływanie, noszenie nieodpowiedniego obuwia, wykonywany zawód i stosowanie produktów, które nie są dostosowane do skóry stóp , sprawiamy iż dolegliwość nawraca, albo się pogłębia.

W momencie gdy w naszym gabinecie pojawia się klient z wyżej wymienionym stanem patologicznym w obrębie stóp , kierujemy ją zawsze do specjalisty w danej dziedzinie. Jednakże, wykonując pedicure kosmetyczny lub będąc specjalistą branży Beauty, możemy już wstępnie udzielić pewnych wskazówek aby poprawić kondycję i stan stóp naszych klientów.

Przyczyny problemów podologicznych

Z powodu nadmiernej suchości pięt i stóp , często borykamy się z pękającymi i nadmiernie rogowaciejącymi piętami . Przyczyn jest wiele , między innymi – choroby ogólnoustrojowe , zaburzenia pracy układu żylnego i tętniczego, zaburzenia pracy układu hormonalnego, nieodpowiednio dopasowane obuwie, nadwaga. Dodatkowo nasza stopa nie zawiera gruczołów łojowych, które natłuszczałyby i chroniły stopę przed utratą wody. Powszechnym stereotypem jest myśl iż wykonywanie intensywnego, regularnego ścierania naskórka z powierzchni podeszwowej stopy przyniesie nam oczekiwany rezultat. W wielu przypadkach wystarczy jedynie regularna aplikacja odpowiedniego preparatu, aby jakość i wygląd danej partii stopy uległa poprawie. Oczywiście dany preparat nie usunie określonych hiperkeratoz (modzele, odciski) występujących w danej części stopy – ich mechaniczne usunięcie za pomocą dłuta czy skalpela będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kosmetyki do stóp

Bardzo ważnym produktem, który powinien znaleźć się w naszych kosmetyczkach to krem, maść przeznaczona tylko i wyłącznie do stóp. Budowa skóry stóp znacznie różni się od budowy skóry w pozostałych częściach ciała. Zatem skład takowego produktu musi być odpowiednio dostosowany oraz spełniać określone funkcje. Oprócz dobrania prawidłowego kosmetyku , bardzo ważna jest systematyczność. Dopiero codzienne stosowanie i wmasowywanie preparatu, zapewni nam określone efekty i dodatkowo poprawi krążenie w okolicy stopy.

Bardzo ważne są właściwości natłuszczające danego preparatu. Zapewnią je takie składniki aktywne jak : alantoina, lanoina, masło Shea, Dpanthenol . Dodatkowo istotne są składniki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne : olejek z drzewa herbacianego, propolis, rozmaryn, oregano, lawenda.

Płytka paznokciowa – problemy

Zmiany obejmujące podeszwę stóp to nie jedyny problem, Płytka paznokciowa i związane z nią dolegliwości ( także i na palcach dłoni ) , również diagnozuje się i leczy w gabinetach podologicznych. Zmiany te możemy podzielić na zmiany wynikające z występowania określonej jednostki chorobowej dermatologicznej, ogólnoustojowej, zmiany powstałe w wyniku zakażeń grzybiczych, bakteryjnych oraz zmiany wywołane urazem mechanicznym. W erze popularyzacji manicure i pedicure frezarkowego – ostatnie wymienione – zmiany w wyniku urazu są coraz częściej spotykanymi. Wykfalifikowany specjalista potrafi odpowiednio zdiagnozować problem i dobrać do niego terapię.

Dla 100% pewności , w niektórych przypadkach , w gabinetach zostaje pobrany materiał do badania mikrobiologicznego (bakteriologicznego i mykologicznego). Terapia w gabinecie jest jednym czynnikiem wpływającym na jej sukces. Drugim, bardzo istotnym czynnikiem jest pielęgnacja i stosowanie odpowiednich produktów przeznaczonych do płytki paznokciowej. Preparaty te będą wpływały na jej nawilżenie, uelastycznienie i tym samym jej strukturę np. przez zawartość kolagenu rybiegio. Dodatek w preparatach substancji tj. olejek z drzewa herbacianego, oregano , lawendowy , będzie nadawała preparatowi charakter przeciwgrzybiczy czy też przeciwbakteryjny. Regularność w stosowaniu odpowiedniego produktu zaleconego przez specjalistę plus regularne wizyty w gabinecie , równają się sukcesowi terapeutycznemu.

Czy obuwie ma wpływ na stan stóp?

Pisząc o tematyce profilaktyki i pielęgnacji , która zapobiega powstawaniu zmian w obrębie kończyny dolnej , nie można nie uwzględnić roli naszego obuwia i wkładek do nich dobieranych. Bardzo isotną gałęzią podologiczną jest ocena biomechaniki chodu, ocena ortopedyczna stopy. Wykonuje się ją za pomocą pomiarów antropometrycznych i szeregu dostępnych urządzeń ( podoskop, skaner 2D ) . Prawidłowo dobrana metoda pozwoli na wystawienie odpowiedniej diagnozy- co za tym idzie , dobrania odpowieniego obuwia i indywidualnej wkładki ortopedycznej. Dana wkładka może działać leczniczo w momencie wrodzonych i nabytych deformacji na poziomie kostnym stopy, może działać profilaktycznie w walce z hallux valgus ( paluch koślawy), wspierać naturalne łuki stopy, a także zapobiegać nagromadzającym się systematycznie hiperkeratozom.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad i stosowanie odpowiednich preparatów to pierwszy krok aby zapewnić, ewentualnie wyleczyć nasze stopy i paznokcie z pewnych dolegliwośći .W naszym kraju podologia jest to dziedzina szybko rozwijająca się. Mamy do dyspozycji szereg specjalistów jako klienci , a także, jako osoby z branży – liczną ilość szkoleń na których możemy podszkolić swój warsztat i poszerzać swoją wiedzę . Pedicure leczniczy to także propozycja dla wszystkich osób, obciążonych genetycznymi przypadłościami np. deformacjami stóp i palców lub osób podejrzewających wystąpienie w ich obrębie patologicznych zmian. Pedicure specjalistyczny jest też doskonałą formą profilaktycznej opieki, w ramach której podolog udzieli rad dotyczących pielęgnacji i skoryguje błędy wynikające z niewłaściwych praktyk . Wykonywany regularnie pedicure leczniczy zagwarantuje idealną kondycję naszych stóp i także podniesienie komfort wykonywania codziennych czynności.

Chcesz zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności podologiczne, dzięki którym staniesz się ekspertem w dziedzinie pielęgnacji stóp? Zapoznaj się z szeroką ofertą szkoleń podologicznych w Broadway Beauty i wybierz odpowiedni kurs dla siebie!

Paulina Guzdaj
Kosmetolog i podolog
Szkoleniowiec Broadway Beauty Gdańsk