Mezoterapia

Mezoterapia mikroigłowa – wsparcie dla Twojej skóry

Żyjemy w czasach, w których dobra prezencja jest w cenie. Media społecznościowe, telewizja czy reklamy, w znacznym stopniu rozpowszechniają kult młodości. Kobiety stają się coraz bardziej niezależne i świadome swoich wyborów oraz znaczenia wyglądu – zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Aby sprostać ich oczekiwaniom salony kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej oraz medycyny estetycznej, prześcigają się w coraz to nowszych ofertach, zapewniających stymulację skóry oraz jej przebudowę. Jednym z bazowych zabiegów, dostępnych na rynku kosmetycznym, gwarantującym takie efekty jest mezoterapia mikroigłowa.

Dlaczego to działa?

Mezoterapia mikroigłowa polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, wywołanym jej frakcyjnym nakłuwaniem, na poziomie naskórka i skóry właściwej. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym przypadku zastosowania urządzenia o nazwie dermapen, które pozwala zwiększyć wchłanianie substancji odżywczych oraz aktywuje procesy naprawcze. Możliwe jest to poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji białek macierzy skóry właściwej.

Podczas zabiegu w skórze powstaje sieć tysięcy kanalików, które pozwalają preparatom na ominięcie tak poważnej bariery, jaką stanowi warstwa rogowa naskórka. Dzięki temu są w stanie dotrzeć do niższych warstw skóry, co znacznie zwiększa ich skuteczność.

Podwójne uderzenie

Podczas zabiegu dochodzi też do mikrokrwawienia, dzięki czemu aktywowane zostają czynniki wzrostu, inicjujące podziały komórkowe. Aby zminimalizować dyskomfort pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe np. w postaci Lidocainy. Wprowadzane w ten sposób substancje – np. ampułka Nanomeso Gold, przywracają pożądany wygląd skóry, trafnie uderzając w pojawiające się oznaki jej starzenia.

Co wybrać?

Zabiegi można wykonywać za pomocą dermarollerów lub penów. Dermarollery to urządzenia posiadające końcówkę z obrotową rolką, zaopatrzoną w indywidualnie dobieraną ilość oraz długość igieł (0,2-2mm), które lekarz lub kosmetolog dostosowuje do opracowywanej okolicy oraz oczekiwanych rezultatów.

Peny natomiast posiadają jednorazowy, wymienny kartridż, zawierający określoną ilość igieł w module. Dobiera się je w zależności od okolicy, w której będą używane oraz stopnia zakładanej stymulacji skóry. Peny posiadają możliwość regulacji wysuwu igieł (0,2-2,5mm). Pozwala to na precyzyjne opracowanie tym samym urządzeniem, skóry o różnej grubości, w trakcie jednego zabiegu. W przypadku dermorollerów to często niemożliwe. Dodatkową zaletą dermopena jest regulacja prędkości pracy, dzięki czemu igiełki wbijające się pod kątem 90° w głąb skóry, można wykorzystać do każdego typu cery oraz do innych zabiegów, np. BB Glow.

Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej

Aby zabieg przebiegał w sposób bezpieczny a jego rezultaty były rzeczywiście widoczne, konieczne jest bezwzględne wykluczenie przeciwwskazań, do których należą:

 • ciąża i okres laktacji;
 • trądzik w fazie aktywnej;
 • infekcje oraz gorączka;
 • alergia na składniki preparatu;
 • zakażenia wirusowe, grzybicze, bakteryjne;
 • przeczosy, nadżerki;
 • zmniejszenie krzepliwości krwi i przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość́ krwi;
 • terapia pochodnymi witaminy A – do 6 miesięcy po zakończeniu leczenia;
 • skłonność́ do powstawania bliznowców i keloidów;
 • zabiegi chirurgiczne wykonane w obrębie miejsca zabiegu (do 3 miesięcy);
 • choroby nowotworowe;
 • choroby autoimmunologiczne (np. SM, łuszczyca, bielactwo);
 • depilacja (miesiąc), golenie (24 h) miejsca poddanego zabiegowi.

Mezoterapia – działania wspomagające

Istotny wpływ na właściwą regenerację skóry ma również pielęgnacja pozabiegowa, za którą będą odpowiadać pacjenci osobiście. Ze względu na przerwaną ciągłość naskórka, nie powinno się nakładać makijażu przez 24 godziny oraz unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami. Bezpośrednio po zabiegu – aż do wygojenia skóry, powinno się stosować kosmetyki łagodzące. Ponadto nie należy korzystać z sauny, basenu oraz intensywnych ćwiczeń do kilku dni po zabiegu. Z solarium i kąpieli słonecznych warto zrezygnować nawet na okres miesiąca, przy jednoczesnym stosowaniu filtrów minimum SPF30.

Mezoterapia igłowa – czy warto?

Pomimo wielu zaleceń pozabiegowych oraz niedogodności bólowych, spowodowanych nakłuwaniem skóry, zabieg cieszy się dużą popularnością. Przy niewielkiej ingerencji, jesteśmy bowiem w stanie przywrócić gęstość skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawić oraz ujędrnić owal twarzy, zredukować rozstępy czy zahamować wypadanie włosów. Nie bez znaczenia są atrakcyjne koszty zabiegu oraz perspektywa szybkiej rekonwalescencji – w porównaniu do zabiegów medycyny estetycznej. Tak duże nagromadzenie atutów powoduje, iż mezoterapia igłowa jeszcze długo będzie jednym z wiodących zabiegów odmładzających, oferowanych przez branżę beauty.

Natalia Kowalewska