Maski kosmetyczne – rodzaje, wady i zalety

Maski do twarzy to kosmetyki, które wykazują najsilniejsze właściwości pielęgnacyjne, w porównaniu do preparatów, aplikowanych w innej formie. Wynika to z faktu, że ze wszystkich kosmetyków to właśnie one posiadają najwyższe stężenia substancji aktywnych, czyli tych najbardziej pożądanych przez naszą skórę. Pojawiające się często opinie, że maseczki nie działają a problemy skórne nawracają, mimo intensywnej pielęgnacji, wynikają z ich nieregularnego stosowania, bez wsparcia dodatkowymi działaniami. Jak więc stosować te kosmetyki, żeby przyniosły zadowalające rezultaty na dłużej?

Girl with almost rended white mask. Model pulling away mask from her face. Hair wrapped with towel. Head and shoulders, studio, indoors

Maska jako część większej całości

Maski nie będą działały dobrze (a ich skuteczność może być nawet całkowicie niezauważalna) jeśli będą stosowane jako jedyny kosmetyk w codziennej pielęgnacji. Jej kluczową zasadą jest to, aby nie zapominać o codziennym, odpowiednio dokładnym oczyszczaniu twarzy, demakijażu, nawilżaniu odpowiednio dobranymi preparatami oraz stosowaniu kremu z filtrem UV, nie tylko w letnich miesiącach. Jeżeli prawidłowo będziemy troszczyć się o skórę, to maska dopełni serię kosmetyczne w efektywny sposób. Samodzielnie, nie poradzi sobie z problemami!

Jak wybrać maskę dla siebie?

Możemy wyróżnić kilka ich typów, ze względu na:

  • rodzaj cery i charakterystyczne jej potrzeby;
  • postać, w jakiej występuje;
  • efekt, jakiego pożądamy;

Maski kremowe 

Nie twardnieją po aplikacji, przepuszczają ciepło, wilgoć i nie blokują przepływu powietrza. Możemy je pozostawić na skórze do całkowitego wchłonięcia, więc szczególnie dobrze sprawdzą się jako końcowy etap wieczornej pielęgnacji. Mogą mieć bardzo różne działanie, np. antystarzeniowe, nawilżające, odżywcze czy uspokajające. Maski tego typu znajdziesz w ofercie każdej drogerii. Jednakże producenci profesjonalnych linii kosmetycznych, także udostępniają maski do domowej pielęgnacji, a ich zakup często bywa bardziej opłacalny ekonomicznie, ponieważ działają szybciej i z większą mocą. W ofercie renomowanych firm kosmetycznych, znajdziemy maski do twarzy, rąk, stóp, jak również całego ciała.

Maski proszkowe

Należy je rozrobić, przed nałożeniem na skórę. Gdy zawarte w niej substancje lotne się uwolnią, zastyga w twardej postaci. Przed zdjęciem należy ją zwilżyć. Ciekawym wariantem jest w tym przypadku maska termiczno-modelująca, która parując, rozgrzewa się i oddaje ciepło, które mocno oddziałuje na skórę. Temperatura pod maską osiąga odpowiednią wysokość. Takie warunki ułatwiają wnikanie substancji aktywnych z maski, a nawet kosmetyku nałożonego pod nią. Doskonałym przykładem preparatów o tak kompleksowym działaniu są maski algowe. Często można je znaleźć w ofercie gabinetów kosmetycznych, np.: z komórkami macierzystymi.

Maski w płacie

Idealne jako uzupełnienie procesu pielęgnacji w domu. Niezwykle łatwe w użyciu. Wyciąga się je z saszetki, nakłada na twarz jak nawilżaną chusteczkę a po wskazanym w instrukcji czasie zdejmuje. Na rynku można znaleźć wiele typów masek, oferujących warianty z efektami dodatkowymi czy nadrukami, np. pyszczków zwierząt. Preparaty te, projektowane są głównie z myślą o klientkach nie korzystających z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Nie należy jednakże zapominać, że pojedyncza maseczka nie przyniesie zamierzonego efektu pielęgnacyjnego. To preparaty, które idealnie uzupełnią pielęgnację gabinetową i domową, potęgując jej działanie.

Szczególnie wartymi uwagi, w planowaniu domowych zabiegów są np.: płat kojący, płat równoważąco-ochronny, płat napinający czy płat normalizujący.

Picture showing three friends with facial masks over white background

Maski parafinowe

Zbudowane są na bazie wosku parafinowego lub parafiny. Z racji tego, iż występują w postaci stałej, konieczne jest rozpuszczenie ich przed nałożeniem. Połączenie obydwu rodzajów masek sprzyja wytwarzaniu okluzyjnej warstwy na skórze. Ta zaś bezpośredni wpływa na podniesienie jej temperatury. W efekcie pojawia się silne pocenie, skutkiem którego jest detoksykacja skóry. Dzięki temu zanieczyszczenia są usuwane, szczególnie z ujść gruczołów łojowych. Preparat perfekcyjnie sprawdzi się dla cer łojotokowych i mocno przesuszonych. Nie należy jednakże stosować go w przypadku cer z tendencją do pękających naczynek i trądzika różowatego. Bardzo często maski te, wykorzystywane ą także w pielęgnacji dłoni, np.: maska parfinowa na zimno lub maska parafinowa na gorąco.

Jeżeli poszukujesz linii, która kompleksowo zatroszczy się o potrzeby Twojej cery, sprawdź, co do zaoferowania ma marka Miss Korea. Jej innowacyjna receptura, zadowoli efektami działania, nawet najbardziej wymagających klientów.

Karolina Noworyta