Makijaż medyczny bez tajemnic!

Makijaż medyczny bez tajemnic!

W dzisiejszych czasach bardzo dużą uwagę przywiązujemy do wyglądu zewnętrznego. Dbamy o to każdego dnia, starając się zakryć drobne mankamenty naszej skóry. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie czy poczucie własnej wartości. Tworzymy przekoloryzowany obraz człowieka. A co z osobami, które przez chorobę, nieszczęśliwy wypadek i tym podobne zmagają się z dużo większym problemem i mogą być nawet przez to nieakceptowalne przez społeczeństwo? W tym celu powstał makijaż medyczny.

W tym artykule przedstawimy:

  • Czym jest makijaż medyczny
  • Makijaż medyczny – geneza
  • Wskazania do wykonania makijażu medycznego
  • Przeciwwskazania do makijażu medycznego
  • Najlepsze kosmetyki do makijażu medycznego
  • Podkłady medyczne i preparaty utrwalające
  • Kosmetyki mineralne
  • Makijaż medyczny – akcesoria
  • Makijaż medyczny krok po kroku

Czym jest makijaż medyczny?

Każdy z nas słysząc słowo makijaż, na pewno wyobrazi sobie zwykły codzienny makijaż wykonywany rano przez każdą kobietę. Jednak produkty do makijażu medycznego a zwykłego makijażu znacząco się różnią. Muszą one być bardziej przystosowane do różnych problemów, z jakimi zmaga się człowiek. Maskowanie niedoskonałości skóry kosmetykami przeznaczonymi do kamuflażu jest tak znaczące, że w wielu krajach zostało włączone do postępowania medycznego. Pacjent uczy się, jak sam może przeprowadzić metamorfozę swojego wyglądu, aby złagodzić konsekwencje choroby na poziomie psychologicznym, fizycznym, a także społecznym.

Makijaż medyczny – geneza.

Zacznijmy od początku. Gdzie powstał makijaż medyczny i kogo możemy wyróżnić jako prekursora? Makijaż medyczny powstał praktycznie w tym samym czasie co chirurgia plastyczna, czyli mniej więcej po I wojnie światowej. Znaczna liczba weteranów wojennych została oszpecona podczas wojny, bardzo często były to rozległe poparzenia. Skutkiem tego były depresje, brak akceptacji swojego wyglądu, brak akceptacji przez samego siebie czy społeczeństwo. W tym samym czasie przemysł filmowy zaczął się prężnie rozwijać i każda gwiazda chciała być dla innych ikoną piękna. Dlatego też przemysł kosmetyczny miał ogromne pole do popisu.

Bardzo duży wkład w wizerunek gwiazd kina miał Max Factor, czyli Maksymilian Faktorowicz. Warto wspomnieć, że Max przez wiele lat był uznawany za króla Hollywood w kwestii makijażu i produktów. Jego upór, chęć tworzenia czegoś nowego, kreatywność dały mu znaczne imperium kosmetyczne, które po dzień dzisiejszy cieszy się bardzo dobrą opinią. To właśnie on po I wojnie światowej zaczął współpracę z amerykańskimi chirurgami plastycznymi. Tworząc tym samym serię kosmetyków, przeznaczonych do kamuflażu blizn i oparzeń weteranów wojennych.

Kolejną osobą zostawiającą po sobie duży ślad w makijażu medycznym była Lydia O’Leary. Kobieta, która swoim wykształceniem nie miała nic wspólnego z makijażem czy wizażem. To trudność w zdobyciu pracy (miała ona znamię koloru czerwonego wina pokrywające połowę jej twarzy) skłoniło ją do opracowania kosmetyku, który by to zakrył. Jej produkt o nazwie Covermark dostał nawet patent Amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych. Co ciekawe marka istnieje do dziś, także podkład jest dostępny w dzisiejszych czasach w wielu wariantach kolorystycznych.

Wskazania do wykonania makijażu medycznego

Główne wskazania do makijażu to wszelkie schorzenia skórne zarówno o podłożu dermatologicznym, jak i ogólnoustrojowym. Wszelkie choroby czy następstwa chorób, czy też nieszczęśliwych wypadków, które pozostawiają ślad na naszej skórze. Kamuflaż możemy śmiało zastosować w defektach trwałych na naszej skórze, gdy wszelkie leczenie nie przynosi rezultatów. Jednak są też przeciwwskazania do ich rozpoczęcia. Także w przypadku defektów okresowych takich jak przebyte terapie i ich efekty uboczne czy rozpoczęcie leczenia i pojawienie się na skórze zmian.

Co ciekawe kamuflaż nie tylko ma zastosowanie przy zakrywaniu defektów kosmetycznych i dermatologicznych, ale także przy maskowaniu tatuażu oraz źle wykonanego makijażu permanentnego, jako makijaż sceniczny, makijaż fotograficzny oraz makijaż ślubny. Dlatego też wielu wizażystów uważa za konieczność posiadania w swoim asortymencie produktów do kamuflażu.

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Mimo wielu zalet istnieją także przeciwwskazania, o których warto pamiętać. Jednym z nich są reakcje alergiczne, zakażenia bakteryjne, szwy, zbyt młody wiek, otwarte lub gojące się rany, wszy, świerzb, owrzodzenia skóry, grzybica skory, a także fotodermatozy.

Najlepsze kosmetyki do makijażu medycznego

Przeanalizujmy teraz same kosmetyki stosowane do kamuflażu bądź makijażu medycznego. W celu ich poznania musimy najpierw zwrócić uwagę na to, jak bardzo restrykcyjnie się do nich podchodzi i jakie główne warunki muszą one spełniać. Przede wszystkim takie kosmetyki muszą cechować się naturalnym wyglądem, ponieważ jak najbardziej odchodzimy od efektu maski oraz bardzo chcemy, aby dany podkład kolorystycznie był jak najbardziej zbliżony do odcienia naszej skóry. Kolejny element to siła krycia. Ponieważ kamuflaże muszą znacznie mocniej działać od drogeryjnych podkładów, zawierają one więcej pigmentów kryjących. Kolejnymi elementami są wodoodporność, łatwość w aplikacji, przedłużona trwałość, szeroka gama kolorystyczna, niealergizujące, niekomadogenne, muszą posiadać filtry UV, nie mogą brudzić i muszą być przeznaczone do każdego rodzaju skóry. Ze względu na rodzaj kosmetyków możemy je podzielić na podkłady, preparaty utrwalające i kosmetyki mineralne.

Podkłady medyczne i preparaty utrwalające

Zacznijmy od podkładów, tu też możemy wyróżnić kilka grup, ponieważ nie dla każdego nadaje się dany produkt i nie każdemu przypadnie do gustu to samo. Dlatego też wyróżniamy podkłady olejowe, wodne, bezolejowe oraz bezwodne. Każdy z nich nadaje się dla innej cery i ma różną moc krycia, różnią się także sposobem aplikacji. Tak samo historia wygląda z preparatami utrwalającymi. Nie ma jednego idealnego preparatu. Na rynku jest ich kilka i należy zawsze dobrać ten odpowiedni dla nas. Tutaj wyróżnić możemy pudry fiksujące, które z kolei można podzielić na transparentne, translucentne oraz kryjące. Do tej grupy należą także fixery w sprayu.

Kosmetyki mineralne

Ostatnią wymienioną grupą są kosmetyki mineralne. Ta seria kosmetyków stworzona jest samych minerałów mających właściwości kryjące, jak i lecznicze. Jednocześnie są niezwykle łagodne dla skóry. Dlatego też mogą być z powodzeniem stosowane u osób z alergiami, których inne kosmetyki często podrażniają. Ważną zaletą tych preparatów jest to, że nie zawierają konserwantów, silikonów, syntetycznych barwników czy nawet aromatów.

Makijaż medyczny – akcesoria

Oczywiście, aby móc swobodnie te wszystkie produkty aplikować potrzebne też są akcesoria, które nam to ułatwią. Tutaj przydatne będą szpatułka metalowa i metalowa paletka, aby móc mieszać ze sobą kamuflaże, gąbeczki, którymi precyzyjnie nałożymy nasz makijaż korygujący. Przydadzą nam się również pędzle syntetyczne w różnych rozmiarach, aby móc swobodnie pracować na różnych partiach skóry. Ostatnim elementem, który nie jest niezbędny, ale niektórzy profesjonaliści uwielbiają na nim pracować, jest zestaw airbrush. Ten zestaw składający się a aerografu i kompresora umożliwia aplikację bezdotykową tylko za pomocą sprężonego powietrza oraz płynnych kosmetyków. Także ważnym aspektem jest sterylność wykonywanego makijaż. Dlatego też należy zaopatrzyć się w płyny dezynfekcyjne zarówno do pędzli, rąk, jak i skóry czy powierzchni. Oczywiście należy pamiętać, że na potrzeby własne każdy może inaczej skompletować swój zestaw, ważne, abyśmy mogli nim swobodnie zatuszować wszelkie niechciane zmiany na skórze.

Makijaż medyczny krok po kroku

Mamy już przeanalizowane produkty oraz wskazania, przeciwwskazania, a także tło historyczne makijażu medycznego. Zatem ostatnim punktem będą poszczególne etapy wykonania takiego makijażu. W tym przypadku najważniejsze jest, aby dobrze zdiagnozować zmianę, którą chcemy przykryć i na niej skupić największą uwagę. Należy prawidłowo dobrać kosmetyki, które nie uwydatnią zmiany, a wręcz ją ukryją. Dlatego na początku oglądamy zmianę, jej kolor, strukturę oraz miejsce, w którym się znajduje. Ważne jest, aby też brać pod uwagę oczekiwania osoby, która chce zakryć defekt. Po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników możemy zaczynać makijaż. Jeżeli robimy to na twarzy, zaczynamy od demakijażu i tonizacji skóry, a także peelingu enzymatycznego, jeżeli nie ma przeciwwskazań. Następnie nawilżamy skórę. Jeżeli pracujemy na ciele, te etapy można pominąć. Teraz zostaje tylko nałożenie kamuflażu neutralizującego a na niego kamuflażu właściwego całość oczywiście fixujemy.

Makijaż medyczny czy też kamuflaż jest już istotnym elementem terapii nawet w szpitalach. Daje on niezwykłe możliwości pacjentowi, pozwala na szybszy powrót do społeczeństwa, wzmacnia ich pewność siebie, a co za tym idzie, nie muszą już rezygnować z codziennego życia, nie muszą chować się w domu. Rynek kosmetyczny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta i aktualnie dostępność produktów i ich gama kolorystyczna jest bardzo duża. Makijaż medyczny cieszy się też dużą popularnością zarówno w świecie kinematografii, jak i w codziennym życiu wielu ludzi.

Jeżeli chcesz być na bierząco ze wszystkimi wydarzeniami i newsami zapraszamy do obserwacji naszego profilu na facebooku. oraz do zapoznania się ze wszystkimi artykułami BB.

Joanna Nawotka