Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe w medycynie i kosmetologii

Zabiegi laserowe to jedne z najbardziej popularnych metod, stosowanych do usuwania różnorodnych defektów oraz rewitalizacji skóry. Efektywność zabiegów laseroterapii w medycynie i kosmetologii jest niepodważalna, jednak z racji ciągle rozwijającej się technologii i mnogości urządzeń spotykamy się wieloma pytaniami. W tym tekście, postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze.

Zabiegi laserowe – popularność w gabinetach

Terapie laserowe niejednokrotnie mają znaczącą przewagę, w porównaniu do standardowych zabiegów, wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Musimy niestety pamiętać, iż nie ma jednego, uniwersalnego lasera, który mógłby opracowywać i zajmować się wszystkimi problemami z jakimi mamy do czynienia w obsłudze klienta. Sztuką jest zastosować odpowiednią technologię, z dobrze skonfigurowanymi parametrami zabiegowymi, dopasowanej do danej strefy działania. Możliwości, jakie oferuje laser, to nie tylko bardzo popularny dziś zabieg usuwania owłosienia, przebarwień czy tatuaży ale także zamykania naczynek, naczyniaków i likwidowania rumienia. W dermatochirurgii, wykorzystuje się go do usuwania znamion i włókniaków. W rehabilitacji do leczenia niektórych schorzeń i urazów.

Zabiegi laserowe

Jak odpowiednio wybrać laser ?

W gabinetach, dostępna jest szeroka oferta proponowanych zabiegów, z użyciem opisywanej aparatury. Jaką wybrać i czym się kierować, aby efektywność była dla nas maksymalnie satysfakcjonująca? Oprócz odpowiedniego typu lasera, bardzo ważne jest doświadczenie osoby wykonującej zabieg, która potrafi należycie dopasować parametry urządzenia.

Najbardziej zaawansowaną metodą do usuwania nadmiernego owłosienia są lasery diodowe, pracujące w technologii pulsacyjnej. Niejednokrotnie wiąże się to z wyższą ceną zabiegu, jednak aby uzyskać dobre efekty, warto zainwestować w skuteczną technologię. Zabiegi z użyciem IPL-u nie przyniosą nam długoterminowego efektu. Dlaczego? IPL – jest to impulsywne światło, lecz niestety nie technologia laserowa. Podstawową różnicą pomiędzy laserem a IPL jest to, iż pierwsze z nich usuwają włosa poprzez usunięcie melaniny, drugie zaś tylko go „uszkadzają”, co wiąże się z ich ponownym wzrostem.

Zabiegi laserowe

Do zamykania naczynek i zmian barwnikowych używa się różnych typów laserów: Nd-Yag (neodymowo-yagowy), frakcyjny, PDL (pulsacyjny laser barwnikowy), IPL i bezkonkurencyjny laser bromkowo-miedziowy. Efektywność tych zabiegów zależy od rodzaju przebarwienia, nasilenia zmian czy typu karnacji. Wiele zabiegów wykonujemy z powodzeniem, lecz nawrót zmian jest bardzo częsty, szczególnie u klientów którzy rozpoczęli leczenie hormonalne, bądź wystawili się na działanie promieniowania UV.

Do rewitalizacji i odmładzania skóry stosujemy lasery frakcyjne ablacyjne (uszkadzające skórę) i nieablacyjne (nieuszkadzające skóry). Laser frakcyjny ablacyjny niejednokrotnie przewyższa w swym działaniu mniej inwazyjny odpowiednik, lecz pozabiegowa rekonwalescencja skóry jest o wiele dłuższa. Stosujemy go także przy przebudowie blizn i rozstępów.

Laser Q-Switch

Do usuwania tatuażu i makijażu permanentnego stosujemy laser Q-Switch, który usuwa barwniki w kolorach czerni, granatu i czerwieni. Dużą skutecznością wykazuje się także laser aleksandrytowy i rubinowy, którego długość fali umożliwia nam usuwanie barwników w kolorach niebiesko-zielonych. Dzięki rozwijającej się technologii, mamy możliwość usunięcia przykładowego „delfinka” bez pozostawienia blizny o tym samym kształcie, tak jak zdarzało się to w przypadku mniej zaawansowanych technologii. To właśnie one umożliwiają usunięcie tatuażu czy też makijażu permanentnego, bez uszkodzenia skóry. Znamy również lasery pikosekundowe.

Laseroterapia - usuwanie tatuażu

Zabiegi laserowe  – przeciwwskazania 

Powikłania pozabiegowe możemy podzielić w 50% na te, które wynikają z nieprawidłowo wykonanego zabiegu – zastosowanie złych parametrów, zazwyczaj zbyt wysokich mocy wiązki laserowej. Druga połowa powikłań, powstaje w efekcie złej pielęgnacji pozabiegowej i nieprawidłowego zakwalifikowania klienta, przez osobę wykonującą zabieg. Przeciwwskazań jest wiele, m.in.:

  • opalenizna,
  • przyjmowane leki, zioła i suplementy diety światłouczulające,
  • autoimmunologiczne choroby skóry (tj. łuszczyca, liszaj),
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
  • skłonności do powstawania bliznowców itp.

Część gabinetów nie przeprowadza dokładnego wywiadu z klientem, przed rozpoczęciem zabiegu. W takim przypadku ważna jest nasza świadomość i edukacja w tym zakresie.

Czy po laseroterapii wymagane jest stosowanie się do specjalnych zaleceń ?

Zależnie od typu zabiegu z użyciem lasera, pacjenta obowiązują konkretne zalecenia pozabiegowe. Wykwalifikowana osoba, wykonująca zabieg, powinna poinformować o sposobie pielęgnacji domowej obszaru, poddanego działaniu lasera. W większości przypadków jest to ochrona miejsca zabiegowego przed czynnikami zewnętrznymi, zakaz opalania, stosowanie filtrów UV i odpowiednich preparatów łagodzących oraz przyśpieszających regenerację skóry.

Karolina Noworyta