makijaż permanentny

Makijaż permanentny – jak odnieść sukces?

Makijaż permanentny – jak zostać mistrzem? Jest to pytanie z którym dość często spotykam się w pracy trenera. Temat rzeka – można by długo o tym pisać, jednak wszystko zależy od tego, czym dla kogo jest sukces. Jak ja go pojmuję – zdradzę na końcu… 🙂

Najpierw jednak krótko o tym, w jakich szczegółach, tkwi sekret powodzenia w branży makijażu permanentnego. Na sukces składa się wiele czynników, wskaże tylko kilka, które moim zdaniem, mają kluczowe znaczenie.

1. Makijaż permanentny – predyspozycje

Najważniejsze – wyczucie estetyki i piękna to podstawa! Do wykonywania zawodu linergisty trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i to jest absolutnie niepodważalny fakt. Ponosimy odpowiedzialność za czyjś wygląd,. Niejednokrotnie na kilka lat, więc zdecydowanie nie jest to zajęcie dla osób, które takiego wyczucia nie posiadają. Umiejętności i wiedzę można zdobyć, technikę można wypracować, ale predyspozycje albo się ma albo nie.

2.Makijaż permanentny – perfekcyjny rysunek wstępny i jego idealne odwzorowanie igłą

Rysunek/projekt makijażu permanentnego zawsze musi być dopasowany do indywidualnych cech, takich jak:

  • kształt i punkty antropometryczne twarzy,
  • kształt i symetria nosa,
  • rozstaw oczu itp.

Niejednokrotnie sprawia on duży kłopot, nie tylko osobom początkującym. Trzeba dać sobie czas, żeby dość w tym do perfekcji, a rysunek nie zajmował więcej niż 10-15 minut. Jeśli już tę kwestię mamy opanowaną, często pojawia się problem z bardzo dokładnym odwzorowaniem wykonanego rysunku maszyną.

Połączenie tych dwóch elementów jest podstawą poprawnej i dającej satysfakcję pigmentacji. Wykonując rysunek i prezentując go klientce zapewniamy ją, że wykonamy makijaż permanentny, dokładnie w takim kształcie i na taki format klientka wyraża nam zgodę. Trzeba wiedzieć jak dobrze zabezpieczyć rysunek przed jego rozmazaniem i jak utrwalić go maszyną, idealnie w takim kształcie, jaki zaprojektowałyśmy.

3. Makijaż permanentny – dobra znajomości pigmentów, na których pracujemy

My wszyscy, zajmujący się makijażem permanentnym wiemy, że od pigmentów, ich składu i jakości, w dużej mierze zależy odpowiedni i pożądany efekt końcowy. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie istnieją pigmenty w 100% idealne. Każde mają jakieś wady i zalety. Zawsze jednak powtarzam, że aby umiejętnie ich używać i osiągać zadowalające efekty, trzeba na konkretnych pigmentach popracować dłuższy czas. Jesteśmy w stanie poznać je dopiero wtedy, kiedy zobaczymy jak dany preparat zachowuje się w kontakcie z różnymi skórami oraz po upływie określonej ilości czasu. Nie tylko po pierwszym zabiegu – na dopigmentowaniu, ale również po dłuższym czasie – roku, półtora, kiedy to klientka wraca na odświeżenie makijażu. Jeśli dobrze poznamy konkretne pigmenty i staną się one dla nas przewidywalne, dużo łatwiej będzie nam osiągać zamierzone efekty.

4.Makijaż permanentny – odpowiednia wiedza, w zakresie teorii koloru

Im więcej wiemy, tym lepiej 🙂

Obecnie makijaż permanentny jest usługą tak powszechną, że wchodząc w tę branżę, trzeba mieć świadomość tego, jak duża część klientek to panie, które już makijaż posiadają. Koniecznością jest więc posiadanie wiedzy w temacie wykonywania korekt i maskowania źle wykonanych pigmentacji. W tym również, niezaprzeczalnie, tkwi sukces makijażu permanentnego.

5. Makijaż permanentny – dobra relacja z klientem

W dzisiejszych czasach klientki są bardzo świadome, a co za tym idzie również wymagające. Zwracają uwagę nie tylko na higienę pracy linergisty, ale również dużą uwagę skupiają na samej obsłudze. W cenie jest właściwa opieka, zarówno w trakcie jak i po zabiegu. Już przy pierwszym kontakcie klientka wyrobi sobie do nas odpowiedni stosunek. Albo poczuje się bezpiecznie i obdarzy nas sympatią oraz zaufaniem, albo przeciwnie. Scenariusz zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli zawód linergisty wykonujemy z pasją i zaangażowaniem, nie będzie z tym żadnego problemu.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a czasem następuje to już na etapie rozmowy telefonicznej bądź wirtualnej (poprzez odpowiedź na zapytanie potencjalnej klientki). Trzeba sprawić, aby już w pierwszych minutach kontaktu czuła, że ma do czynienia z profesjonalistą i że odda się w dobre ręce.

6.Makijaż permanentny – umiejętny marketing.

Dziś marketing to dziedzina, bez znajomości której bardzo ciężko funkcjonować, mając w ofercie jakiekolwiek usługi. Jego zasady, a przynajmniej podstawy, trzeba opanować jeszcze przed rozpoczęciem działalności i posiąść przynajmniej minimalne rozeznanie w temacie. Wiele pracy i wysiłku wymaga stworzenie czegoś od podstaw ale w zamian otrzymujemy dużo więcej, gdyż nic tak nie pomaga w zdobywaniu rynku i tworzeniu bazy klientów, jak własne portfolio. To najlepsza wizytówka i dowód naszych umiejętności. Od tego zależy również w ogromnym stopniu sposób postrzegania Was – zarówno przez obecne jak i przyszłe klientki.

Jeśli wszystkie powyższe punkty mamy opanowane, pozostaje nam jeszcze jedna kwestia, która również odgrywa ważną rolę w całym procesie, prowadzącym do osiągnięcia sukcesu. To umiejętność ‘weryfikacji’ branży i odpowiedniego do niej stosunku. Zdolność ta jest ważnym elementem rozwoju. Oczywiście nieodłączną część sukcesu stanowi stała praktyka, doskonalenie się, poszukiwanie nowych rozwiązań, ciągła weryfikacja swoich umiejętności itp. Trzeba jednak wyrobić sobie odpowiedni stosunek do pojawiających się innowacyjnych, często „autorskich” technik i nowości. Jako, że uwielbiam słodycze zobrazuję to stwierdzeniem, że czekolada która zmieni tylko opakowanie nadal będzie tą samą czekoladą 🙂

Tytułem zakończenia, wrócę do tego, o czym wspomniałam na samym początku. Czym jest dla mnie sukces? To nie miano znanej linergistki, wypracowane wśród koleżanek z branży, a bycie docenianą linergistką wśród obecnych oraz potencjalnych klientek. I cudownie jest, stojąc w sklepie w kolejce do kasy, usłyszeć z tyłu ciche: Ty, to ta dziewczyna, co tak pięknie te „perlamentne” robi! 🙂

Moja praca jest moją pasją. Zadowolenie moje i moich klientek to mój największy sukces!

Anna Bogacka
dyplomowana, certyfikowana linergistka,
trener makijażu permanentnego w Europejskiej Szkole Kosmetycznej Broadway Beauty

makijaż permanentny

Jeżeli chcesz być na bierząco ze wszystkimi wydarzeniami i newsami zapraszamy do obserwacji naszego profilu na facebooku.

Karolina Noworyta