Dezynfekcja

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym, przy zabiegach z przerwaniem ciągłości skóry

Bezpieczeństwo i higiena pracy czyli dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym podczas wykonywania zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry, jest bardzo istotnym elementem wykonywania zawodu kosmetologa. Zarówno osoba poddająca się zabiegowi jak i wykonująca go muszą być pewni, że zachowane zostały wszelkie procedury higieniczno-sanitarne. Nasi klienci są coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z zakażenia się różnego rodzaju patogenami, w związku z niezachowaniem odpowiedniej higieny podczas zabiegu.

Dezynfekcja i sterylizacja

Procedura bezpieczeństwa i higieny pracy powinna przebiegać kilkuetapowo. Narzędzia po skończonym zabiegu dezynfekujemy, rozmontowujemy w miarę możliwości, osuszamy i pakujemy w rękawy (torebki do sterylizacji). Gotowe pakiety wkładamy do autoklawu i rozpoczynamy proces sterylizacji.

Dezynfekcja

to nie to samo co sterylizacja!

Podczas procesu dezynfekcji, czyli odkażania, zniszczone zostają wegetatywne formy drobnoustrojów, ale nie zawsze dezynfekcja usuwa formy przetrwalnikowe patogenów. Procesowi dezynfekcji podlegają metalowe narzędzia typu cążki, pęsety, elementy maszyn, ale także powierzchnie (blaty, lampy, stoły i podłoga). Należy pamiętać również, że najistotniejszym elementem podlegającym odkażaniu jest nasza skóra. Dezynfekujemy skórę swoją jak i klienta!

Jednym z najbardziej popularnych preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni i narzędzi jest Hydrosept D. Działa on bakteriobójczo i grzybobójczo.

Kolejnym preparatem do dezynfekcji jest Barbicide – spray o działaniu bakterio i drożdżakobójczym. W sprzedaży dostępne są również szklane pojemniki, do sporządzania roztworów.

Dezynfekcja to proces poprzedzający sterylizację w autoklawie. Dobrze sprawdza się do tego myjka ultradźwiękowa, która wspomaga proces sterylizacji. Myjka jest prosta w obsłudze, dzięki intuicyjnemu systemowi sterowania. Służy do dezynfekcji akcesoriów kosmetycznych, a w szczególności głowic do mikrodermabrazji, frezów itp. oraz narzędzi stomatologicznych. Oprócz bardzo wysokiej skuteczności mycia i docierania do najbardziej niedostępnych szczegółów, czyszczenie przy pomocy ultradźwięków nie powoduje absolutnie żadnych uszkodzeń mechanicznych mytych przedmiotów.

Sterylizacja

z kolei oznacza wyjaławianie. Podczas tego procesu, zostają zniszczone wszystkie – zarówno wegetatywne jak i przetrwalnikowe formy mikroorganizmów. Sterylizacji bezwzględnie powinny podlegać wszelkie metalowe elementy, które miały kontakt z krwią osoby poddanej zabiegowi np. pedicure, manicure (cążki, kopytka), regulacji brwi (pęsety) oraz elementy konstrukcyjne narzędzi do makijażu permanentnego. Urządzenie do sterylizacji (autoklaw) musi spełniać wszelkie wymogi medyczne – powinien posiadać klasę B.

Autoklaw WOSON TANCY 2L, typ D, klasa B medyczna spełnia wszystkie wymogi bezpiecznej sterylizacji. Ciśnienie 2.1 bara oraz temperatura sterylizacji właściwej 134 stopnie Celsjusza, zapewnia optymalne rezultaty wyjaławiania. Zdezynfekowane elementy pakujemy w jednorazowe rękawy a gotowe pakiety umieszczamy w autoklawie. Podczas procesu wyjaławiania, w lewym górnym rogu torebki zmienia się kolor. Przy autoklawach parowych, kolor zmieni się na ciemnobrązowy/ czarny. Tylko w ten sposób przygotowane narzędzia, dopuszcza się do użytku.

Podczas zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry musimy pamiętać, że wszelkie elementy, których nie możemy wysterylizować powinny być jednorazowego użytku a po zabiegu powinny zostać bezwzględnie zutylizowane. Elementy stałe typu: lampa, łóżko kosmetyczne, urządzenie do makijażu permanentnego – zabezpieczamy za pomocą folii ochronnych. Pamiętajmy, że podczas zabiegu kilkanaście razy poprawiamy oświetlenie oraz zmieniamy prędkość urządzenia i wysuw igły. W związku z czym, stanowisko pracy trzeba odpowiednio przygotować.

Nie należy zapominać również o zabezpieczeniu swojej odzieży fartuchem ochronnym. Dłonie chronimy rękawiczkami nitrylowymi, a okolice oczu, podczas wykonywania makijażu permanentnego – najlepiej zabezpieczyć przyłbicą ochronną.

Wykonywanie zabiegów na wysokim poziomie, to przede wszystkim samoświadomość ochrony zdrowia naszego i klientów. Kluczowe jest więc, zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w taki sposób, aby pacjent czuł się komfortowo i mógł nas polecać innym. Z wieloletniego doświadczenia pracy w gabinecie kosmetycznym, mogę zauważyć, że świadomość klientów jest coraz większa i nie warto ,,oszczędzać” na elementach jednorazowego użytku, czy też nie przeprowadzać zabiegu sterylizacji (wyjaławiania). Zakup autoklawu jest bezcenną inwestycją. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.

Karolina Noworyta