Blizny – czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Prawie 30 proc. Polaków w przedziale wiekowym 15 – 55 posiada blizny. Czym jest blizna? Jak zapobiegać jej powstawaniu i jak się pozbyć niechcianych defektów, gdy już się pojawią na naszej skórze?

Blizna – co to jest?

Blizny powstają po różnego rodzaju urazach związanych z przecięciem skóry lub po zabiegach chirurgicznych i uprzykrzają życie wielu osobom.

Blizną nazywamy zmianę skórną, która powstaje wskutek uszkodzenia skóry właściwej. Taki ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą, w której nie ma pigmentu. W związku z tym blizny mają inny kolor, niż skóra (najczęściej są białe, ale bywają także różowe i zaczerwienione). Są wypukłe, często twarde. Są jednocześnie zupełnie naturalnym procesem gojenia się rany i skóry.

Na to, w jaki sposób blizna będzie wyglądać, ma wpływ rodzaj oraz miejsce urazu. Inaczej będzie wyglądała po oparzeniu, trądziku, skaleczeniu, iniekcji czy po zabiegu chirurgicznym. Zależy to również od indywidualnych skłonności do tworzenia się bliznowców.

Podział blizn

Ze względu na wygląd blizny dzielimy na:

– linijne,

– rozciągnięte,

– zanikowe – polegają na obecności zagłębień (zaniku) w skórze. Najczęściej powstają w wyniku stanu zapalnego w przebiegu trądziku, ospy wietrznej i innych. Mogą być pojedyncze lub bardzo liczne o różnym kształcie i głębokości: zarówno punktowe, o ostrych brzegach, większe zagłębienia o łagodnych brzegach lub zanikowe blizny linijne,

– przerostowe (wypukłe) – charakteryzują się obecnością zbliznowaciałych, twardych, wypukłych zgrubień o różnym kształcie i wielkości. Najczęściej powstają w obrębie blizn pooperacyjnych, pourazowych, pooparzeniowych i pozapalnych,

– bliznowce – najczęściej powstają w miejscu uszkodzenia skóry: po zabiegu chirurgicznym, w miejscu po iniekcji/zastrzyku, w miejscu ustępujących zmian zapalnych (trądzik, ospa wietrzna, zapalenie mieszków włosowych), po oparzeniu (termicznym lub chemicznym).

Jak możemy  zapobiec utrwaleniu się blizny?

Należy poczekać aż rana zagoi się całkowicie, przebudowa trwa około 6 miesięcy. Po tym czasie możemy wprowadzać zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Najlepsze efekty możemy uzyskać pracując nad świeżą blizną. Stare zrosty możemy również zmiękczyć oraz rozjaśnić, jednak wymaga to więcej czasu oraz zabiegów w serii. Oprócz stosowania różnego rodzaju żeli i plastrów silikonowych możemy zaproponować zabiegi kosmetyczne w celu osiągnięcia estetycznego efektu.

Regeneracja blizn

W gabinetach posiadamy szereg usług, które mogą wpłynąć na regenerację blizn. Jednym z nich jest zabieg z zastosowaniem peelingów chemicznych lub zastosowanie specjalnych preparatów bazujących na składnikach aktywnych, silnie stymulujących do przebudowy. Zabieg ten możemy wspomagać mikronakłuciami, biorąc pod uwagę rodzaj blizny i wykluczając przeciwskazania. Peelingi te są ustabilizowane i zawierają zazwyczaj więcej niż jeden kwas chemiczny. Dzięki temu możemy uzyskać zaskakujące efekty terapeutyczne i estetyczne. Do głównych kwasów chemicznych radzących sobie z bliznami możemy zaliczyć kwas trójchlorooctowy, glikolowy, salicylowy, pirogronowy czy migdałowy.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które sprawdza się przy wielu rodzajach blizn, są peelingi chemiczne. Usuwanie ich za pomocą kwasów to proces długotrwały, jednak efekty są naprawdę spektakularne. Peelingi kwasowe oprócz eliminacji blizn, wpływają również na regenerację, nawilżenie, wygładzenie czy poprawienie kolorytu skóry. Intensyfikując ich działanie możemy użyć mikronakłuć w celu głębszej penetracji skóry. Taki zabieg wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu. Zazwyczaj wykonujemy serię zabiegów 4 – 6 razy w odstępach 10 – 15 dni, w zależności od klasyfikacji obszaru i rodzaju blizny. Oczywiście należy w tym czasie chronić pole zabiegowe przed słońcem oraz innymi czynnikami, które mogą niekorzystnie wpłynąć na efekty zabiegu.

W walce z bliznami warto zatem udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie uzyskamy profesjonalną pomoc.